Jak powinna przebiegać naprawa silników elektrycznych?

0
1913

Choć napędy elektryczne są dosyć trwałe, to jak każde urządzenia czasem ulegają uszkodzeniu. Jednym z najczęstszych powodów zepsucia silnika jest po prostu spalenie jednostki w wyniku intensywnej pracy. Każde uszkodzenie silnika dla przedsiębiorcy będzie oznaczać zatrzymanie pracy, a czasem nawet całego parku maszynowego. Taka awaria może więc powodować znaczne przestoje w przedsiębiorstwie, a tym samym także duże straty finansowe. Właśnie dlatego warto zadbać o jak najszybsze wyeliminowanie problemu. Rozwiązania są dwa – wymiana albo naprawa. W tym drugim przypadku warto więc wiedzieć, na czym może polegać naprawa silników elektrycznych.

Czy w ogóle warto naprawiać?

W wielu przypadkach naprawa okazuje się o wiele lepszym pomysłem niż wymiana. Z prostego powodu – awaria silnika nie musi oznaczać jego wady czy całkowitego zużycia. Bardzo prawdopodobne, że dobry element jedynie uległ uszkodzeniu. W takim wypadku nie ma co wymieniać urządzenia dobrej jakości. Po pierwsze szkoda pozbywać się czegoś, co da się naprawić, a ponadto – zakup nowego urządzenia wymaga dużego nakładu pieniężnego. W takim wypadku będzie więc nieopłacalny. Znacznie lepszym pomysłem okaże się więc naprawa silnika elektrycznego.

Od czego powinna zacząć się naprawa silnika?

W silniku elektrycznym jest wiele komponentów i podzespołów, które mogłyby ulec awarii, dlatego przed przystąpieniem do naprawy konieczne jest precyzyjne określenie zarówno źródła, jak i skali problemu. Przyczyna awarii może tkwić zarówno w elementach mechanicznych, jak i w samej elektryce. Do popularnych sytuacji należy:

– zużycie czopa wału;

– wyrobienie się gniazda tarczycy łożyskowej;

– poluzowanie się wirnika;

– spalenie elementu;

– uszkodzenia zacisków;

– przerwanie linek czy uzwojenia.

Kolejny krok – dokonanie niezbędnych pomiarów

Naprawa silników elektrycznych wymaga także dokonania pomiarów. Chodzi tu przede wszystkim o zmierzenie rezystencji zarówno na uzwojeniach, jak i na elementach obudowy czy pakiecie wirnika. Pozwoli to znaleźć ewentualne zwarcia. Naprawa nie może odbyć się także bez wyważenia dynamicznego wirnika. Dzięki tej czynności będzie bowiem możliwe pozbycie się ewentualnych luzów, które mogłyby odpowiadać za mniejszą wydajność urządzenia.

Przezwajanie silnika elektrycznego

Sposobem naprawy silnika elektrycznego jest przezwajanie – regeneracja poszczególnych elementów podzespołu. Po dokonaniu oceny stanu silnika i określeniu wydajności dotychczasowej pracy możliwe jest znalezienie optymalnego sposobu naprawy, a w efekcie – usunięcia usterki tak, by konkretny element odzyskał pełną sprawność techniczną. Po przezwajaniu silnik będzie mógł pracować wydajniej i taniej. Przy naprawie silnika nie tylko następuje wymiana uszkodzonego uzwojenia, ale często także odnawiane są takie elementy jak tarcze łożyskowe, łożyska czy wał urządzenia. Nie zawsze będzie jednak możliwa naprawa wszystkich części – wtedy niektóre elementy trzeba będzie wymienić.

Kiedy wykonywana jest regeneracja elementów?

Regeneracja pozwala na przywrócenie sprawności całego urządzenia przy możliwie najmniejszych kosztach. W przypadku maszyn starszego typu, które przestały być produkowane, może to być zresztą jedyny sposób na przywrócenie ich do stanu użyteczności i wyeliminowanie wszelkich usterek. Regeneracja stosowana jest zwłaszcza w przypadku silników o dużej mocy i specyficznej konstrukcji. W przypadku urządzeń przemysłowych pozwala ona także na sprawdzenie i remont wału oraz dokładne wyważenie. Po dokonanej regeneracji urządzenie jest zwykle bardziej efektywne, a to z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Dobrze przeprowadzona regeneracja, szczególnie w przypadku dokonywania później regularnych przeglądów stanu uzwojenia, kontroli łożysk i wału, pozwala zapewnić długi okres bezawaryjnego działania naprawianego silnika.

Przewijanie silników elektrycznych

Aby dokonać przewijania silnika elektrycznego, konieczne jest rozłożenie urządzenia na części. Dopiero wtedy możliwe będzie odtworzenie poszczególnych uzwojeń. Po wyjęciu uszkodzonego uzwojenia w pierwszej kolejności dokonywana jest naprawa części mechanicznej, o ile zachodzi taka potrzeba, a także przezwajanie stojana lub wirnika. Poszczególne części są także poddawane impregnacji lakierem izolacyjnym i osuszane. Na końcowym etapie pracy dokonywane jest natomiast wyważenie oraz montaż urządzenia.

Czas trwania naprawy silnika elektrycznego i koszt

To, ile będzie trwała naprawa silników elektrycznych, zależy od wielu czynników – przede wszystkim od stopnia uszkodzenia. Silnik elektryczny jest bardzo precyzyjnym mechanizmem, a by ocenić jego kondycję i znaleźć źródło problemu, konieczne jest rozłożenie go na części. Jeśli poszczególne elementy urządzenia zostaną wymienione, cały proces przebiegnie szybciej niż w przypadku ich regenerowania. Czas naprawy będzie ponadto zależny od mocy silnika – im mocniejszy silnik, tym bowiem więcej materiału potrzeba do wykonania uzwojenia. Jeśli chodzi natomiast o koszt tego typu usługi, to będzie on uzależniony od stopnia uszkodzeń oraz wspomnianej już mocy urządzenia. W przypadku niewielkich i prostych do usunięcia usterek może to być wydatek rzędu 100 złotych. Jeśli jednak wymagana jest kompletna regeneracja jednostki o dużej mocy albo niektóre elementy trzeba po prostu wymienić – kwota naprawy może opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Choć wydaje się, że to duży wydatek, to biorąc pod uwagę cenę zakupu nowego silnika – naprawa wciąż jest zdecydowanie bardziej opłacalna.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here