Jak szukają pracy studenci i absolwenci

Szukanie pracy to wyzwanie dla młodych osób, które wchodzą na rynek pracy. Muszą znaleźć coś, co odpowiada ich umiejętnościom i w dodatku z sukcesem zaaplikować na dane stanowisko pracy. Cały proces nie jest łatwy, ale warto zabrać się za niego profesjonalnie.

Gdzie szukają pracy studenci?

Studenci są w tej niełatwej sytuacji, że jeszcze nie mają doświadczenia na rynku pracy. Są w trakcie studiów lub tuż po studiach i muszą coś zrobić ze swoim życiem zawodowym. Pracy można zacząć szukać już na etapie studiów, na przykład na targach pracy. Mamy okazję spotkać pracodawców na żywo, porozmawiać z nimi, nierzadko jest możliwość odbycia od razu rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak targi pracy nie odbywają się na tyle często, a nie każdy lubi taką formę poznania pracodawcy. Kolejny sposób to przeglądanie ogłoszeń w sieci, dzięki znanym portalom z ofertami pracy jak na przykład pracuj.pl i podobne. Wymaga to dużej cierpliwości i systematyczności, a jak można się domyślać, aplikujących osób może być naprawdę dużo. Tak samo aplikowanie na portalach społecznościowych typu LinkedIn, może być efektywne, pod warunkiem, że mamy bardzo dobrze dopracowane CV i potrafimy dobrze stworzyć swój profil zawodowy. Konkurencja jest również duża i raczej oferty pracy są bardziej dopasowane pod osoby posiadające doświadczenie. Bardziej specjalistyczne oferty na przykład pod branżę medyczną, pojawiają się raczej w innych miejscach. Wszystko zależy od tego czego się szuka i jaką ma się biegłość w poruszaniu się na mediach społecznościowych. Stworzenie dobrego profilu na LinkedIn nierzadko wymaga pomocy specjalisty, nie wspominając o odpowiednim zdjęciu. Natomiast absolwenci na rynku pracy oczekują szybkich efektów, bo nie po to poświęcili tyle czasu na naukę, aby potem proces szukania pracy był długi i mało efektywny.

Biuro karier czyli oferty szyte na miarę absolwentów danej uczelni

Biura karier to jeden ze skuteczniejszych sposobów szukania pracy. Dlaczego? Pojawia się tam może mniej ofert niż na tradycyjnych portalach, ale są bardziej dopasowane pod profil konkretnej uczelni. Pracodawcy kontaktując się z biurek karier danej uczelni, doskonale wiedzą, jaki efekt chcą osiągnąć.

Na przykład Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego, które znajdziemy tu http://biurokarier.ump.edu.pl/polecane-strony będzie oferowało oferty pracy dopasowane do profilu tej uczelni. A zatem wymagania w ogłoszeniu będą całkowicie do spełnienia przez studentów lub absolwentów. W przypadku uczelni medycznej, dla pracodawcy jest korzystne nawiązać współpracę z biurem karier, które ma większe możliwości docierania do absolwentów niż tradycyjne portale z ofertami pracy. Ofert może być naprawdę dużo, a pracodawcy zależy na zatrudnieniu kogoś świeżo po studiach i zrobienia z niego wykwalifikowanego pracownika. Pracodawca wie, że takie osoby posiadają wymagane umiejętności i często są w ścisłej współpracy z uczelnią. Dzięki temu, że biura karier regularnie przeprowadzają monitoring losów zawodowych absolwentów, mogą ulepszać oferty pracy i współpracować z coraz to nowymi pracodawcami, na podstawie badanych trendów.

Tak samo, mogą one oferować praktyki lub pracę w mniejszym wymiarze godzin, tak aby student mógł pogodzić naukę z pracą. Usługi doradcze, takie jak pomoc w stworzeniu dobrego CV dla studentów, również są popularne. To wszystko pomaga skutecznie wejść na rynek pracy i znaleźć pierwszą, wymarzoną pracę. Bardzo często oferty z biur karier nie pojawiają się nigdzie indziej, bo mają na celu ściągnięcie absolwentów danej uczelni. Biura karier nawiązują trwałe relacje z pracodawcami, dzięki czemu jeszcze lepiej docierają do studentów z ciekawymi ofertami pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here