pokój dziecka

Jak powinien wyglądać pokój dziecięcy i jak go urządzić z uwzględnieniem grup wiekowych – podpowiada projektant wnętrz z Warszawy Magda Knappe założycielka biura projektowego MKdezere.

Tak więc najczęściej pojawiające się pytanie, jakie zadają mi rodzice, brzmi: jak urządzić pokój dziecka, koncentrując się na trzech grupach wiekowych? Temat jest naprawdę bardzo poważny. Należy rozważyć wszystkie możliwe niuanse organizacji przestrzeni dla dziecka.

Wyróżnijmy pierwszą grupę: przedszkolaki (od 3 do 6 lat) Dla dzieci w tym wieku najważniejsze jest bezpieczeństwo. Konieczne jest maksymalne wykluczenie wszelkich zagrożeń. Najlepiej unikać ostrych, odstających narożników mebli. Dzieci są bardzo pomysłowe, uwielbiają bawić się w figle, więc pomyśl o tym, że połączenie „stół-krzesło-szafa” może być wykorzystane w zupełnie inny sposób niż sobie to wyobrażasz. Gniazdka elektryczne muszą być chronione a na podłodze nie powinno być luźnych przewodów! Można pomyśleć również nad założeniem zabezpieczeń na okna np. klamki z kluczem.

Jeśli chodzi o samą przestrzeń, dziecko potrzebuje więcej miejsca do zabawy. Nowoczesne materiały pozwalają na wykorzystanie ściany do kreatywnej aktywności dzieci np. pokrywając ją farbą tablicową.

Druga grupa: młodsi uczniowie (od 7 do 12 lat) Jest za wcześnie, aby zlikwidować miejsce do zabawy. Należy jednak dodać miejsce na realizację zadań szkolnych. Dla młodszych uczniów ważne jest prawidłowe zorganizowanie swojego miejsca pracy. Ciało jest w trakcie formowania i ergonomia jest bardzo ważna. Dziecko rośnie. Krzesło, które pasowało wczoraj, jest dziś trochę za małe. W idealnym przypadku stół i krzesło powinny mieć regulowaną wysokość, aby zachować zdrowe plecy i dobry wzrok. Ważne jest, aby zorganizować odpowiednie oświetlenie. Lepiej jest umieścić dodatkową lampę na stole.

Trzecia grupa: młodzież (od 13 lat) Aranżując pokój dla nastolatka, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego hobby, aby pomieszczenie stało się, jak mówią, bliskie jego duchowi. Nastolatki przeżywają trudny emocjonalnie okres. Rodzice nie są już tak ważni, młodzi ludzie chcą więcej wolności i niezależności. W pokoju powinno znajdować się miejsce do nauki, ale nie należy zapominać o wypoczynku. Laptop, muzyka, książki – wszystko musi znaleźć swoje miejsce. Byłoby wspaniale, gdyby udało się zapewnić miejsce na przyjmowanie przyjaciół.

O projekcie pokoju dla dziecka możesz przeczytać takżę tutaj https://projektowaniewnetrz24.eu/pokoj-dzieciecy

Kiedy rodzice zaczynają urządzać pokój dziecięcy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ważne jest, aby wyznaczyć odpowiednie miejsce do spania, ponieważ dobry sen to klucz do zdrowia dziecka. Wszystkie inne meble są rozmieszczone „w pobliżu”. Ważne jest również takie zorganizowanie życia dziecka, aby porządek w pokoju można było utrzymać bez większego wysiłku. Jeśli zdefiniujesz miejsca do przechowywania zabawek, ubrań, książek (najlepiej w zamkniętych szafkach), to każda rzecz będzie miała swoje miejsce.

Jak dobrać kolory do pokoju dziecięcego? Jakie kolory są najbardziej odpowiednie dla różnych grup wiekowych?

W przypadku przedszkolaków preferowane są wszystkie pastelowe odcienie. Intensywne kolory, takie jak czerwony czy jasnożółty, działają pobudzająco na psychikę dziecka, co prowadzi do nadaktywności.

Młodszym uczniom i nastolatkom można zaproponować następujące rozwiązanie: kolory ścian i mebli mogą być neutralne, ale z akcentami kolorystycznymi w formie dodatków. Mogą to być kolorowe poduszki, plakaty, zasłony, dywany, lampy. Z biegiem czasu zmieniając kolor dodatków można całkowicie odmienić nastrój panujący w pomieszczeniu bez kupowania nowych mebli czy przeprowadzania remontu.

Więcej ciekawostek czytaj na blogu projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/blog

Jak powinien zmienić się pokój, gdy dziecko dorasta?

Przedszkolaki: w miarę dorastania dziecka, należy usunąć z pokoju wszystkie elementy kojarzące się z małym dzieckiem. Dzieci w wieku szkolnym: zmieniamy kreatywny stolik dziecięcy na biurko z wygodnym krzesłem. Można zostawić zabawki, przestrzeń na kreatywność i sport, ale najważniejsze jest miejsce pracy. Zmieniamy łóżeczko na pełnowymiarowe łóżko z odpowiednim materacem.

Nastolatki: dziecko dorasta i konieczne jest przeprowadzenie audytu w szafach. Z zabawek należy zostawić tylko te najbardziej ukochane i zapadające w pamięć. Szafy mogą wymagać wymiany na większe z większą ilością półek i drążków. Zamień tablicę korkową w modny plakat.

Jakie są główne błędy rodziców przy urządzaniu pokoju dziecięcego?

Przede wszystkim trzeba zrezygnować z pomysłu, który brzmi, że każdy centymetr pokoju dziecka powinien być zagospodarowany. Nie pozwól też, aby schowki zamieniły się w magazyn starych i niepotrzebnych rzeczy, a swojemu dziecku zapewnij jak najwięcej powietrza i swobody.

Przedszkolaki: Jednym z błędów jest zbyt duża ilość mebli, które nie są używane, dużo jaskrawych kolorów, dziecinnych elementów na tapetach, zasłonach itp.

Młodsze dzieci w wieku szkolnym: zbyt wiele akcentów, które rozpraszają dziecko. Nie ma potrzeby ozdabiania ścian tapetami z motywem księżniczek ani samochodów. Lepiej jest zrobić ścianę, na której można będzie coś narysować, wtedy wyobraźnia dziecka może się rozwinąć malując wszystko, czego potrzebuje.

Nastolatki: Nie podążaj za pomysłami nastolatka, na przykład nie maluj pokoju na czarno, jeśli dziecko tego zapragnie. Możesz zaoferować pomalowanie ścian na kolor szary, użycie tapety lub dekorację ścian za pomocą plakatów, które w razie potrzeby można usunąć i wymienić na inne (u nastolatków często następuje zmiana zdania).

Jak sprawić, by pokój był przyjazny dla dziecka, w zależności od wieku i potrzeb? Czy realistyczne jest samodzielne zaprojektowanie go tak, aby było wygodne i piękne?

Nikt nie zna Twojego dziecka lepiej niż Ty. Wysłuchaj go. Pokój będzie wygodny dla dziecka, jeśli wszystko, co robi w ciągu dnia, będzie dla niego wygodne. Komfort składa się z dość prostych rzeczy, cała kwestia dotyczy organizacji procesu, a to już leży po stronie rodziców. Na przykład, jeśli dziecko musi tylko zdjąć narzutę i zasnąć, jest to wygodne. Byłoby niewygodne, gdy musiałby iść do szafy po pościel, za każdym razem ścielić łóżko lub sofę i rano włożyć wszystko z powrotem do szafy. Kolejnym przykładem byłaby następująca sytuacja: aby włączyć ładowarkę do telefonu trzeba wczołgać się pod kanapę …

Wszystkie niezbędne rzeczy powinny być łatwo dostępne, pod ręką. Rodzicom nie jest tak trudno zaplanować to samodzielnie. Wystarczy wyobrazić sobie siebie na miejscu dziecka i zrobić to, co będzie robił w pokoju, biorąc pod uwagę jego wzrost i wagę. Wtedy sam zrozumiesz, co jest wygodne, a co nie. Z artystycznego punktu widzenia pokój dziecięcy jest polem wspólnej kreatywności dzieci i rodziców. Zawsze można dojść do porozumienia, znaleźć równowagę między pięknem a funkcjonalnością. Cóż, jeśli jesteś w kreatywnym ślepym zaułku, zatrudnij sprawdzonego architekta wnętrz.

Może Cię też zaintesować artykuł https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/aranzacja-wnetrz/286651,nowoczesne-i-funkcjonalne-mieszkanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here