czyszczenie po pożarze

Ochrona przeciwpożarowa i znajomość zasad BHP w przypadku zagrożenia pożarowego to bardzo ważne elementy edukacji, które niestety często się pomija i traktuje po macoszemu. Wciąż przeciętny Kowalski, który nie pracuje jako strażak ani nie działa w lokalnej ochotniczej straży pożarnej OSP, nie wie, jak właściwie zachować się w przypadku wybuchu pożaru.

Emocje, strach i brak wiedzy powodują, że w obliczu żywiołu ludzie tracą głowę. Warto więc znać zasady postępowania w przypadku zaprószenia ognia i regularnie odświeżać sobie kursy ochrony przeciwpożarowej. W dzisiejszych czasach wiele z nich dostępnych jest w formie online.

Gaszenie pożarów – jak zgasić pożar w zarodku?

Aby powstał pożar potrzebne są trzy czynniki: tlen, paliwo oraz wysoka temperatura. Aby ugasić pożar wystarczy usunąć jeden z nich i można to zrobić samodzielnie, o ile ogień nie zdążył się jeszcze rozprzestrzenić.

Dostępnych środków, którymi samodzielnie można ugasić pożar, jest wiele. Do użytku mamy szereg produktów, które mogą nam pomóc wygrać z żywiołem, zanim się rozpęta. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać środek gaśniczy, w zależności od rodzaju płonącego materiału. Choć najbardziej oczywistą substancją, która ugasi ogień, jest woda, należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wybuchu ognia, jej użycie jest dozwolone. Na przykład, jeśli pożar jest wynikiem wybuchu gazu palnego (typu butan, metan, propan itp.) do gaszenia pożaru, należy użyć proszków gaśniczych. Podobnie zachowujemy się, gdy pożary występują w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem – nigdy nie gasimy ich wodą. Sięgamy po proszki gaśnicze i halony.

Różne grupy pożarów – czym gasić różne materiały?

Aby ułatwić dobór środka gaśniczego do palącego się materiału, w klasyfikacji pożarów wyróżniono cztery typy:

Typ A – pożary materiałów stałych, np. tkaniny, słoma, papier, drewno. Materiały stałe i naturalnego pochodzenia można gasić wodą lub gaśnicami proszkowymi.

Typ B – pożary cieczy i materiałów topiących się, np. nafta, alkohole, farby. Płynne materiały gasimy za pomocą piany gaśniczej, dwutlenku węgla i proszków gaśniczych.

Typ C – pożary gazów – metan, propan, wodór. Przy pożarach tego typu używa się proszków gaśniczych i halonów.

Typ D – metale, np. magnez, karbid, potas. Stosuje się specjalne gaśnice przystosowane do gaszenia płonących metali.

Typ F – pożary tłuszczów, olejów w urządzeniach kuchennych. Do ich gaszenia stosuje się gaśnice płynowe ze specjalnym roztworem oraz gaśnice proszkowe.

Rodzaje gaśnic – jak należy nimi gasić pożary?

Podczas gaszenia pożaru trzeba odpowiednio skierować gaśnicę. Należy tak ją trzymać, aby kierować strumień środka na palące się przedmioty od skraju ognia w kierunku centrum pożaru. Podczas gaszenia przedmiotów stojących pionowo kierujemy strumień środka gaśniczego od góry w dół.

Wśród gaśnic wyróżniamy kilka typów, wśród których najpopularniejsze to:

Gaśnice proszkowe – są najbardziej powszechne, a ich środkiem gaśniczym jest proszek, wyrzucany za pomocą sprężonego gazu.
Gaśnica pianowa – przeznaczona do pożarów typu A i B. Wypełniają ją środki alkaliczne w roztworze wodnym środka pianotwórczego oraz kwas w podwieszonym pojemniku.
Gaśnica halonowa – wypełniona jest cieszą o niskiej temperaturze parowania. Podczas użycia wydzielają się gazy szkodliwe dla zdrowia, więc stosuje się ją coraz rzadziej.
Koc gaśniczy – jest wykonany z tkaniny niepalnej. Ma powierzchnię ok. 2 metrów kwadratowych. Okrywając nim płonący materiał, należy docisnąć brzegi koca do podłogi, aby ograniczyć jak najbardziej dopływ tlenu i w ten sposób ugasić pożar.

Czyszczenie po pożarzemycie ścian po pożarze, usuwanie szkód po pożarach – ważne informacje z pierwszej ręki.

Wybuch ognia to problemy nie tylko z jego gaszeniem, ale też zmaganie się z jego skutkami. Usuwanie szkód po pożarze to zadanie dla profesjonalnej firmy sprzątającej. W samym roku 2020 doszło do 128 738 pożarów. Głównymi przyczynami były przede wszystkim nieprawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych, błędy ludzkie, czy też spięcia w instalacjach elektrycznych. To, z czym musimy się mierzyć w pogorzelisku to zniszczone i osmolone ściany, spalone różnego rodzaju przedmioty, czy toksyny unoszące się w powietrzu.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że po pożarze mamy do czynienia z toksycznymi substancjami, w szczególności po spalaniu się plastikowych przedmiotów zawierających substancje szkodliwe. Niezbędne jest, aby zastosować wówczas jedną ze sprawdzonych metod dekontaminacji. Jedną z najbardziej popularnych jest czyszczenie ścian po pożarze suchym lodem. Jest to niezwykle skuteczny sposób na pozbycie się dioksyn i szkodliwych substancji smolistych, a wszystko to dzięki niskiej temperaturze -79 stopni Celsjusza i energii kinetycznej wytwarzanej podczas uderzenia w zanieczyszczenie.

Mycie ścian po pożarze suchym lodem to więc nie tylko czyste ściany, ale i również pozbycie się niebezpiecznych substancji z powietrza spalonego mieszkania oraz usunięcie zapachu spalenizny występującego po pożarze. Jeśli chcemy wrócić bezpiecznie do budynku po pożarze lub zacząć jego remont, powinniśmy skorzystać z usług jednej z profesjonalnych firm zajmujących się usuwaniem szkód po pożarach. Technicy firmy Kastelnik mają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a do swojej pracy, każdego dnia podchodzą bardzo odpowiedzialnie i z zachowaniem zasad BHP oraz norm obowiązującego prawa.

Warto nauczyć się obsługi gaśnicy, zainwestować w jej zakup, a jeśli już jesteśmy jej posiadaczami, to nie zapomnijmy o regularnych przeglądach sprzętu. A przede wszystkim dbajmy o profilaktykę przeciwpożarową. Zawsze bezpieczniej, łatwiej i taniej jest zapobiegać niż walczyć ze skutkami zniszczeń spowodowanych przez ognień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here