Regularne badania są ważne dla zachowania zdrowia
fot. Pixabay.com

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta powtarzana z pokolenia na pokolenie prawda ma wielkie znaczenie. Wcześnie rozpoznana choroba daje się łatwo wyleczyć. Aby więc być pewnym swojego stanu zdrowia, należy regularnie wykonywać badania kontrolne. Jakie? O tym piszemy w naszym najnowszym artykule.

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/skierowanie-na-badania-profilaktyczne/

Morfologia i badania moczu – najważniejsze badania profilaktyczne

Morfologia pełna krwi oraz badanie ogólne moczu są tymi badaniami profilaktycznymi, które każdy z nas powinien wykonywać przynajmniej raz w roku, a nawet raz na pół roku. Dobrze również uzupełnić je zmierzeniem poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz OB. Wszelkie odchylenia od przyjętych norm mogą bardzo szybko wskazać na rozwijanie się poważnej choroby, takiej jak cukrzyca, miażdżyca, ale również wszelkiego rodzaju nowotwory. Regularne wykonywanie tego typu badań profilaktycznych może nam naprawdę uratować życie. Jeśli poważna choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju, można ją z powodzeniem wyleczyć i nie obawiać się jej nawrotów.

Jeśli natomiast nasze badania są w normie lub występują niewielkie odchylenia, da nam to poczucie spokoju i pewności, że wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku. A nawet jeśli coś nas pobolewa lub czujemy się bardziej osłabieni, zmęczeni i senni można wówczas te objawy potraktować jako sygnał od organizmu, że potrzebuje on więcej odpoczynku i regeneracji.

Inne badania profilaktyczne, które warto wykonywać

Są również inne badania profilaktyczne, poza morfologią i badaniem moczu, które również warto wykonywać regularnie. Wśród nich polecamy między innymi:

  • badanie wzroku – minimum co dwa lata. Regularna kontrola u okulisty może pomóc we wczesnej diagnostyce chorób wzorku takich jak zaćma lub jaskra. Oczywiście, takie badanie pomoże również w zdiagnozowaniu wad wzroku na bardzo wczesnym etapie.
  • badania narządów jamy brzusznej – usg jamy brzusznej warto wykonywać raz do roku. Pozwoli na szybkie wychwycenie zmian, jeśli takie będą zachodzić w narządach takich jak nerki, aorta brzuszna, wątroba, trzustka, śledziona czy jelita.
  • badania stomatologiczne – regularna kontrola u dentysty to podstawa zdrowych zębów. Takie wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy lub minimum raz w roku.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/nie-wstydz-sie-swojego-usmiechu-dbaj-wlasciwie-o-zeby/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here