Witamina A idealna na włosy

Wypadanie włosów a dieta? Wiele osób zastanawia się, jaki jest wpływ nieodpowiednio dobranej diety na wypadanie włosów i czy dieta można skutecznie wpłynąć na utratę włosów. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta- jak najbardziej odpowiednio zbilansowana dieta może być niezwykle skuteczna w przypadku wypadania włosów.

Wypadające włosy co jeść?

Zwykle najwięcej problemów z wypadaniem włosów pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Gorsza ich kondycja zazwyczaj też związana jest ze zmianą odżywiania, w tym okresie spożywamy mniej warzyw i owoców, czyli automatycznie dostarczamy naszemu organizmowi mniej składników odżywczych (witamin i mikroelementów, które są kluczowe w utrzymaniu odpowiedniej kondycji włosów, skóry i paznokci).

Wypadanie włosów a dieta – jakie ma to znaczenie?

Ogólne przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Niezależnie jednak od nich w diecie nie powinno zabraknąć składników, które są najkorzystniejsze w przypadku działania na włosy. Często zastanawiające jest jakie znaczenie ma żelazo a włosy oraz ogólnie zastanawiające są kwestie typu: wypadanie włosów a dieta. Różnorodne badania wskazują jednak, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu, skórę, samopoczucie, a nawet na nasz humor. Okazuje się, że dieta bogata w składniki, których najbardziej potrzebują włosy i skóra głowy (aminokwasy siarkowe, witaminy A, C i E, kwasy tłuszczowe omega-3 czy cynk i miedź) mają kluczowy wpływ. Ważną kwestią jest też żelazo a włosy, ponieważ jego niedobór może znacząco wpływać na ich kondycję. Wypadające włosy co jeść? Najlepiej spożywać wszystkie składniki bogate w witaminy A (ich źródło stanowią m.in. brokuły, dynia, jarmuż, kapusta, marchewka, morele, natka pietruszki, a także oleje z ryb, pieprz zielony i czerwony, cytrusy-pomarańcze, a także pomidory, rzeżucha, seler, szpinak). Źródłem witamin A jest także masło, wszelkiego rodzaju produkty mleczne i wątróbka.

Dlaczego witamina A ma znaczenie?

Witamina A jest niezwykle ważna, ponieważ to ona pobudza do wzrostu mieszki włosowe. A w przypadku jej niedoborów, nasze włosy stają się suche, łamliwe i bardziej podatne na rozdwajanie końcówek. Co więcej, witamina A poprawia znacząco również skład chemiczny lipidów, które wytwarzane są przez gruczoły łojowe. Ich głównym zadaniem jest nawilżanie włosów i ich ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here