kisiel owocowy

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak zrobić kisiel z torebki. Zakupiony w sklepie produkt przyrządza się wręcz ekspresowo, dodając zawartość opakowania w postaci proszku do wody, a następnie przelewając całość wrzątku i mieszając. Dodatkowo producenci zawsze zamieszczają instrukcję, zatem całość jest banalnie prosta i deser tego typu może przyrządzić właściwie każdy – nawet osoba, która nie posiada żadnych umiejętności w zakresie gotowania.

Wielkiego talentu kulinarnego nie wymaga też wersja domowa, jednak większość osób nie wie, jak zrobić kisiel samodzielnie. Warto zapoznać się z przepisem, ponieważ tradycyjna, domowa odmiana tego przysmaku jest zdecydowanie lepsza od kupnej. Kisiel własnej roboty ma o wiele więcej wartości odżywczych, gdyż użyte do jego wykonania składniki są pochodzenia naturalnego. Brak tu chemii, sztuczności, barwników, a wygląd i zapach są efektem wykorzystania prawdziwych owoców. W wersji z torebki mamy natomiast przede wszystkim syrop glukozowy i cukier, brak zaś witamin, błonnika i minerałów.

Jak zrobić kisiel w wydaniu domowym?

Najpierw gromadzimy składniki, które niezbędne są do przyrządzenia deseru. Aby przygotować kisiel, potrzebujemy skrobię ziemniaczaną (20 gramów, czyli dwie łyżki), dwa pojemniki z przegotowaną wodą (jeden o pojemności 350 ml, a drugi 100 ml), przydadzą się również przyprawy (cynamon, goździki, imbir, kurkuma), choć nie są niezbędne, jednak warto podkreślić, że dodają aromatu, smaku, koloru, a do tego posiadają wiele cennych właściwości, m.in. wpływają na odporność, łagodzą stany zapalne, oczyszczają i rozgrzewają.

jak zrobic kisiel

Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić kisiel, który będzie odpowiednio słodki, warto zastosować miód zamiast zwykłego, białego cukru. Oczywiście kluczowe są owoce – można tu wykorzystać dowolny ich rodzaj, wedle upodobania, w wersji świeżej lub mrożonej. Sprawdzi się również sok naturalny. Dużą zaletą samodzielnego gotowania kisielu jest więc możliwość dobierania poszczególnych składników wedle własnego gustu. W wersji ze sklepu można oczywiście decydować się na wiele smaków, jednak w kwestii samego składu jest się wówczas zdanym na producenta.

Instrukcja, jak zrobić kisiel z przygotowanych wcześniej elementów, nie jest trudna ani czasochłonna – całość powinna zająć około kwadransa. Na początek myjemy owoce – powiedzmy, że będzie to jedno jabłko i szklanka malin. Jabłko oczywiście trzeba dodatkowo pozbawić skórki. Wszystkie owoce kroimy na mniejsze cząstki i wkładamy do garnka, zalewając wodą w ilości 350 m (czyli około półtorej szklanki). Jeśli chcemy zastosować przyprawy, również je dodajemy (szczypta każdej z nich będzie wystarczająca). Następnie całość gotujemy kilka minut, aż zacznie wrzeć.

Wówczas owoce powinny stać się wystarczająco miękkie, ale jeśli myślimy o tym, jak zrobić kisiel o bardzo gładkiej konsystencji, należy dodatkowo wszystko zblendować i przecedzić przy użyciu sitka. Kolejny krok to połączenie 20 gramów skrobi ziemniaczanej ze 100 ml wody.

Całość najlepiej przygotować w szklance i bardzo dokładnie ze sobą wymieszać, by nie pozostały żadne grudki. Następnie przelewamy miksturę do garnka – robimy to jednak bardzo delikatnie i powoli, jednocześnie nie przerywając mieszania. Czekamy kilka lub kilkanaście sekund, aż wszystko się wspólnie podgotuje i przybierze gęstą, charakterystyczną dla kisielu postać.

Osoby, które preferują mniej płynną konsystencję, mogą użyć jeszcze wedle uznania niewielkiej ilości skrobi – najpierw trzeba wymieszać ją z wodą (w ilości około 20-30 ml), a potem dolać do garnka z kisielem. Zawartość oczywiście znowu należy wymieszać i zagotować. Na tym kończy się robienie deseru. Teraz trzeba przelać go do mniejszych naczyń – omówiony przepis nadaje się do przyrządzenia czterech porcji, dlatego tyle właśnie potrzebnych będzie salaterek, kubków lub miseczek.

kisiel

Dobrym pomysłem jest udekorowanie całości – wówczas deser stanie się jeszcze bardziej apetyczny. Czego użyć w tym celu? Opcji jest wiele – na pewno świetnie nadają się owoce suszone i świeże (np. starte jabłka, pokrojone truskawki czy maliny), a także orzechy, rodzynki, sezam, niewielka ilość cynamonu, liść mięty. Kisiel gotowy jest do jedzenia, oczywiście warto chwilę odczekać, by nie był zbyt gorący.

Widać zatem wyraźnie, że to, jak zrobić kisiel, nie wymaga ani specjalnej wiedzy ani umiejętności. Deser tego typu przyrządza się co prawda nieco dłużej niż wersję z torebki, jednak nadal nie zabiera to zbyt wiele czasu. Przysmak ten można przygotować wraz z dziećmi, co na pewno jest miłym sposobem spędzenia wspólnie rodzinnego popołudnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here