jak rosną pistacje

Uprawa pistacji jest procesem długotrwałym i wymagającym sporej cierpliwości. Drzewa pistacjowe zaczynają owocować, gdy mają około ośmiu lat, a w pełni przychodzi na to czekać nawet do piętnastu lat życia drzewa. Jeśli masz cierpliwość, możesz uprawiać własne pistacje.

Ale jak rosną pistacje?

Drzewa rozwijają się w ciepłym, suchym klimacie. Zanim jednak zaczniesz zbierać pistacje, musisz zaczekać na kiełkowanie nasion i uprawiać drzewka pistacjowe. Możesz także kupić szczepione drzewka, zamiast czekać na kiełkowanie nasion. Kiedy już kupisz nasiona, upewnij się, że nie są one słone lub palone. W przeciwnym razie nie będą kiełkować i będą tak naprawdę bezużyteczne, z pewnością nie nadadzą się do uprawy pistacji. Powinieneś być w stanie kupić surowe nasiona pistacji w sklepach ze zdrową żywnością i w niektórych sklepach spożywczych.

Należy pamiętać, że drzewa pistacjowe występują zarówno jako męskie, jak i żeńskie, ale nie będziesz w stanie poznać ich płci, dopóki drzewko nie przyniesie owoców po raz pierwszy, po upływie siedmiu, ośmiu lat. Drzewka pistacjowe płci żeńskiej są jedynymi, które będą miały owoce, ale do zapłodnienia potrzebują męskiego drzewa. W związku z tym, powinieneś zasadzić wiele drzew, aby zmaksymalizować swoje szanse na posiadanie zarówno drzewa żeńskiego, jak i męskiego. Jeśli zaś kupisz szczepione lub cięte drzewko, możesz określić płeć swojego drzewa według płci drzewa nadrzędnego. Ich płeć będzie taka sama.

pistacje orzeszki

Kiedy już je masz, wrzuć nasiona pistacji do plastikowej torebki. Używanie plastikowych torebek z wyciętymi w nich otworami, lub niewłaściwe uszczelnienie, utrudni kiełkowanie nasionom pistacji. Zamknij więc szczelnie torebkę po wrzuceniu do niej nasion. Po włożeniu nasion, powinieneś poczekać co najmniej tydzień, aż nasiona wykiełkują. Trzymaj plastikową torebkę w temperaturze pokojowej, w miejscu, w którym nie będą narażone na spotkanie z dziećmi lub zwierzętami.

Przeszczep nasiona, gdy w końcu zobaczysz kiełki. Kiełki wyglądają jak małe zielone nitki i powinny wyrosnąć z nasion. Kiedy tylko je zobaczysz, powinieneś przenieść każde nasionko do plastikowego kubka wypełnionego ziemią. Upewnij się przy tym, że wywierciłeś otwór w dnie tych kubeczków, aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody. Podlewaj kiełki tylko na tyle, aby ziemia była delikatnie wilgotna; zbyt duża ilość wody utrudni wzrost kiełkom.

Gdy roślina znacząco urośnie, będziesz musiał przeszczepić ją do większych doniczek, aż w końcu nadejdzie czas, aby przesadzić ją na zewnątrz. Być może powinieneś rozważyć zakupienie szczepionego drzewka zamiast nasion, jeśli nie chcesz czekać na ich rozwój, lub jeżeli chcesz mieć „gotowe” drzewko owocowe, możesz kupić szczepione drzewo ze szkółki drzew. Są tam wyłącznie żeńskie drzewka, z dołączoną pojedynczą męską gałęzią, która pozwala na zapłodnienie drzewa.

W ten sposób od razu możesz wyhodować drzewo, a nie zajmować się nasionami. Wykop wówczas dół na swoje drzewko pistacjowe. Dół powinien być tak głęboki, jak kula korzeniowa Twojego drzewa pistacjowego i dwa razy szerszy niż ona. Użyj łopaty lub grabi, aby rozbić glebę na krawędziach dołu, co pozwoli łatwiej rozprzestrzeniać się korzeniom. Przed sadzeniem drzewek pistacjowych powinieneś upewnić się, że będą rozwijać się w odpowiednim dla nich klimacie. Potrzebują gorącego, suchego powietrza, aby dobrze się rozwijać i nie radzą sobie zbyt dobrze z nadmierną wilgocią.

pistacje

Podczas mroźnych zim, drzewa pistacjowe mają okres spoczynku. To zupełnie normalne. Kiedy dół jest już gotowy, umieść w nim roślinę. Upewnij się, że jest ustawiona najbardziej pionowo, jak to tylko możliwe. Możesz użyć poziomicy, jeśli chcesz się co do tego upewnić. Następnie, kiedy drzewko stoi już na właściwym miejscu, wypełnij dół ziemią, ale upewnij się, że brak jest w niej kamieni, roślin i chwastów. Mogą one bowiem znacznie utrudnić wzrost Twojej rośliny.

Użyj grabi lub łopaty, aby przenieść czystą ziemię z powrotem do dołu. Aby natomiast zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza w glebie, nawadniaj ją odpowiednio często. Podlewaj swoje drzewo dokładnie raz na miesiąc. Drzewa pistacjowe jak już wiesz, rosną w suchym klimacie i nie wymagają dużej ilości wody.

Comiesięczne głębokie podlewanie powinno wystarczyć do utrzymania go w dobrym stanie. Jeśli zauważysz, że liście drzewa zaczynają żółknąć, oznacza to, że dajesz mu za dużo wody i powinieneś używać jej mniej. Powinieneś przestać podlewać drzewko pistacjowe około października, co pozwoli mu uśpić się i przygotować na zimę.

[Głosów:16    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here