Dyski wykorzystujące technologię NVMe od jakiegoś czasu cieszą się dużym powodzeniem. Czym dokładnie jest ta technologia i co odróżnia ją od jej poprzedniczki – SATA III?
Dyski SSD M.2 – czym są, co je wyróżnia?
Dyski SSD M.2 to urządzenie wysokiej klasy, umożliwiające sprawną obsługę systemu operacyjnego. Dyski te wykorzystują złącze krawędziowe i montuje się je na płycie głównej. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta. Dysk tworzy niewielka, podłużna płytka z kontrolerem i pamięciami. I to właśnie kompaktowa budowa jest tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia dyski SSD M.2. Dzięki niej dyski te mogą być z powodzeniem instalowane również w bardzo cienkich laptopach. Oczywiście poszczególne modele dysków mogą różnić się między sobą wymiarami, jednak wciąż pozostają one stosunkowo niewielkie. Złącze M.2 zostało stworzone z myślą o dyskach SSD, ale także kartach Wi-Fi, modułach NFC czy GPS. Wśród nośników wykorzystujących złącze M.2 znajdują się także dwa popularne rodzaje dysków o interfejsach wykorzystujących standardy SATA III oraz PCI Express (PCIe).
Dysk M.2 SSD SATA III czy M.2 NVMe SSD – który z nich wybrać?
Dyski z modułem SATA III do swojego działania wykorzystują protokół AHCI. Zaletą standardu SATA III jest przede wszystkim jego uniwersalność – to do niego podłączane są dyski HDD oraz nośniki SSD w formacie 2,5 cala. Ten standard pozwala osiągać szybkość transferu wynoszącą do 600 MB/s, co oznacza, że może w znacznym stopniu ograniczać pamięć szybkich dysków SSD. Z kolei dyski M.2 NVMe PCIe to dyski, które do działania wykorzystują standard komunikacji NVMe. Warto w tym miejscu dodać, że protokół ten dedykowany jest dyskom SSD. Dzięki wykorzystaniu magistrali PCIe dysk NVMe SSD pozwala na znacznie szybsze i wydajniejsze przesyłanie danych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń NVMe PCIe, które różnią się między sobą konkretnymi parametrami, co nie zmienia jednak faktu, że większość z nich jest w stanie osiągnąć przepustowość kilkukrotnie wyższą niż dyski SATA III.
Jaki dysk SSD PCIe NVMe kupić?
Decydując się na zakup dysku ze standardem NVMe PCIe, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestię pojemności. Pojemny, kilkuterabajtowy dysk może okazać się niezbędny przy wykonywaniu określonych zawodów, takich jak fotograf czy programista, lub dla fanów gier, którzy lubią magazynować w swoich kolekcjach różnorodne tytuły. W innych przypadkach wystarczający może okazać się model o pojemności 250 lub 500 GB. Najistotniejszym parametrem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, jest jednak prędkość odczytu i zapisu danych. W tej kwestii godnymi polecania mogą być dyski marki Samsung, na przykład model 970 EVO, którego prędkość zapisu i odczytu danych wynosi kolejno do 2300 i 3500 MB/s, lub model 980 PRO osiągający rekordowe 5000 MB/s w przypadku zapisu i 6900 MB/s dla odczytu danych.
To, jaki standard dysku wybrać – SATA III czy NVMe PCIe – w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli z komputera korzystamy wyłącznie do przeglądania internetu i tworzenia prostych plików tekstowych, wystarczający może być dysk SATA III. Jeśli jednak na co dzień pracujemy na wielu danych i plikach, tworzymy projekty graficzne czy montujemy filmy wideo, warto postawić na dysk NVMe SSD, który pozwoli na przykład na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na skopiowanie czy zapisanie plików.