Różowe wino – jak powstaje i skąd wzięła się jego popularność?

Produkcja wina kryje za sobą wiele tajemnic. Jedną z nich, jest ta, która mówi o powstawaniu wina różowego. Z niepowstrzymanym uśmiechem czytaliśmy opinie internautów o tym, że wino różowe powstaje ze zlania ze sobą wina czerwonego i białego, albo że jest to produkt koloryzowany dla lepszego efektu wizualnego. Wina różowe półsłodkie, stające się ostatnimi laty bestsellerem w okresie wiosenno-letnim, są warte uwagi nie tylko ze względu na uroczy wygląd różowej butelki. Mają wiele do zaoferowania!

Jak powstaje wino różowe?

Dobre wino różowe to efekt zastosowania specjalnej metody winiarskiej. Podobnie jak wina czerwone, rose powstają z czarnych winogron. Różnica w wytwarzaniu polega na tym, że kontakt ze skórką owocu w trakcie fermentacji trwa zaledwie od kilku do kilkunastu godzin. Kolor wina różowego bierze się właśnie z ekstraktu pochodzącego od ciemnej skórki grona. Po określonym czasie skórki odcedza się, a dalszy proces produkcyjny przypomina ten dla wina białego.

Wynikiem takich zabiegów jest połączenie najlepszych właściwości win czerwonych i win białych. Świeżość, atrakcyjna, owocowa nuta smakowa, ale także lekkość i przyjemna, kojąca barwa – wszystko to sprawia, że wina różowe półwytrawne i półsłodkie stały się ulubionymi trunkami kobiet. Idealnie nadają się na niezobowiązujący prezent, zwłaszcza, że za produkcję win różowych wzięły się znane i cenione marki: Carlo Rossi, Barefoot, Cote czy Fresco.

winnica

Z czym podawać wino różowe i kiedy smakuje najlepiej?

Dla osób, które dopiero raczkują w temacie wina różowego mamy jedną radę – jeśli po pierwszej lampce uznaliście, że ten bukiet i charakterystyka wina odpowiadają wam, stwórzcie swoje własne zasady degustacji. W kuchni wino różowe nie posiada tak ugruntowanej tradycji jak wina czerwone czy białe. Specjaliści sugerują podawać wino różowe do potraw z drobiu, owoców morza i dań charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej.

Wino różowe najlepiej smakuje schłodzone, dlatego słusznie kojarzone jest z letnim wypoczynkiem. Idealnie pasuje do pikników, grilli, festiwali i zabaw na świeżym powietrzu – niewielka zawartość alkoholu sprawia, że wino czerwone lżej uderza do głowy, świetnie koi pragnienie i pasuje do wielu popularnych drinków. Właśnie przez wielkie zainteresowanie winem różowym w trakcie letniej rekreacji na świeżym powietrzu, czołowa marka wina kalifornijskiego Carlo Rossi wypuściła linię wina różowego smakowego, o smaku między innymi brzoskwini czy truskawki.

Stojąc przed półką sklepową lub decydując się na zakupy alkoholu online, dobrze sprawdźmy datę produkcji. Wino różowe nie nadaje się do długiego leżakowania, zalecamy więc kupować butelki, które są młodsze niż dwa lata.

Źródło: https://alkohol-online.pl/32-wina

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here