Pierwsza wizyta u psychiatry

Decyzja o podjęciu leczenia to często duży i trudny krok dla osób cierpiących na choroby psychiczne. Stres przed pierwszą wizytą u psychiatry jest całkowicie naturalny. Otwieranie się przed obcą osobą i mówienie o swoich problemach oraz uczuciach to nie łatwe zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ciężkich chorób jest to niezbędne. Wiele osób martwi się pierwszą wizytą, jednak gdy jest już po wszystkim, okazuje się, że nie było to takie straszne. Zatem co warto wiedzieć, aby nie bać się spotkania z psychiatrą? 

Psychiatra będzie zadawał dużo pytań

Przede wszystkim musimy przygotować się na to, że psychiatra będzie zadawał dużo pytań. Mogą one dotyczyć różnych sfer życiowych, o których ciężko nam będzie opowiadać. Niektóre z nich mogą nam się wydawać też zbyt intymne. Psychiatra może pytać o relacje w rodzinie i związku, o przebyte choroby, dzieciństwo, wyznanie czy działalność polityczną. Wszystko to jest niezbędne, aby postawić odpowiednią diagnozę, dobrać leki i zaplanować przebieg terapii. Pamiętajmy jednak, że jeśli pytanie wydaje nam się szczególnie niewygodne, to nie musimy na nie odpowiadać. Warto też poinformować psychiatrę o naszych obawach. Specjalista będzie wiedział co zrobić w takiej sytuacji.

Warto mieć przy sobie wyniki badań

Psychiatra jest lekarzem, dlatego może stosować terapię farmakologiczną i wypisywać recepty na leki. Jednak niektórych środków nie można zażywać w przypadku chorób lub złych wyników badań. Często też zły stan psychiczny związany jest z dolegliwościami i chorobami fizycznymi. Dlatego, jeśli posiadamy aktualne wyniki, to warto zabrać je ze sobą na pierwszą wizytę. Psychiatra będzie mógł je przeanalizować i stwierdzić zależność między złym stanem zdrowia fizycznego a chorobami psychicznymi.

Do rozmowy nie trzeba się przygotowywać

Wiele osób przed pierwszym spotkaniem z psychiatrą uczy się na pamięć tego, co powie podczas rozmowy. Jest to oczywiście niepotrzebne. Ważne jest, aby mówić szczerze. Psychiatra sam będzie wiedział, jak poprowadzić rozmowę i nawet jeśli nie będziemy przygotowani, to zada takie pytania, które nas pokierują, a lekarzowi dadzą obraz naszego stanu zdrowia.

Przed wizytą warto także upewnić się, czy psychiatra jest odpowiednią osobą dla nas. W tym celu można zapoznać się z poradnikami i artykułami na temat tego specjalisty. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z wiarygodnych źródeł. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że informacje są rzetelne i adekwatne do rzeczywistości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here