Lecząca dieta – dieta autoimmunologiczna

Niektóre diety naprawdę mogą leczyć i są na to liczne dowody. Jedną z nich jest protokół, czyli dieta autoimmunologiczna, której zadaniem jest zmniejszanie objawów chorób powodujących autoagresję organizmu. Zazwyczaj objawia się to w reakcji układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe tkanki i komórki, ponieważ nie może ich odróżnić od niepożądanych związków w organizmie.

Dieta autoimmunologiczna – dieta, która leczy

Dieta autoimmunologiczna jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet, która powinna być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Wbrew niektórym mitom, nie może ona wyleczyć wszystkich schorzeń autoimmunologicznych oraz zastąpić leczenia, jednak może niemal całkowicie wyeliminować ich skutki i objawy. Z wyników badań wynika, że coraz większa liczba osób cierpi na podobne schorzenia, co potwierdza, że wiele z nich nie ma jedynie genetycznego pochodzenia. Dużo zależy też od stylu życia i diety. Jednym z głównych objawów chorób autoimmunologicznych jest reakcja organizmu, który zaczyna niszczyć zdrowe białka. Najpowszechniejsze choroby o podłożu autoimmunologicznym to:

  • choroby tarczycy
  • celiakia
  • cukrzyca typu 1
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • stwardnienie rozsiane
  • zapalenie jelit

Zasady stosowania protokołu autoimmunologicznego

Sposobem na zmniejszenie objawów wyniszczających organizm jest zastosowanie protokołu autoimmunologicznego, który występuje w dwóch wersjach. Możemy odżywiać się według zasad diety paleo, która pomimo wykluczenia kilku produktów jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Nie zawsze jednak przynosi oczekiwane rezultaty. W takiej sytuacji konieczne jest eliminowanie kolejnych produktów lub przejście na dietę autoimmunologiczną.

Zastosowanie diety autoimmunologicznej

Dieta autoimmunologiczna to restrykcyjny system żywieniowy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie jej po uprzednim skonsultowaniu tego pomysłu z lekarzem lub dietetykiem. Podstawowymi założeniami jest rezygnacja ze wszystkich zbóż i pseudozbóż oraz nabiału, ponieważ są to produkty, które mogą doprowadzać do niepożądanych rekcji organizmu. Jeśli początkowe zmiany w sposobie odżywianie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest eliminowanie kolejnych produktów. W takiej sytuacji dieta autoimmunologiczna zakłada wyeliminowanie m.in. orzechów, pestek i nasion, jajek, kawy i kakao, alkoholu oraz roślin psiankowatych.

Zastosowanie diety autoimmunologicznej

Zastosowanie protokołu przez osoby cierpiące na choroby powodujące poważne reakcje organizmu lub obciążone takimi chorobami genetycznie może przynieść znaczna poprawę stanu zdrowia i doprowadzić do lepszego funkcjonowania układu immunologicznego. Rozpoczęcie diety warto jednak skonsultować ze specjalistą, który oceni, czy nasz stan zdrowia pozwala na zastosowanie tak restrykcyjnych środków.

Jeszcze jednym istotnym aspektem jest przygotowywanie posiłków, które dostarczą nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Z powodu eliminacji wielu grup produktów na diecie immunologicznej jesteśmy narażeni na niedobory. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z oferty firm cateringowych, które można znaleźć na stronie Dietly. Dieta pudełkowa to wygodny sposób na zapewnienie swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do wzrostu, przy jednoczesnym przestrzeganiu protokołu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here