jak zrobić szopkę bożonarodzeniową

Święta tuż tuż, a wraz z nimi nawał przygotowań i pracy. Sklepy zapełniły się czerwono-zielonymi dekoracjami, wszędzie słychać świąteczne melodie, które chcąc nie chcąc samemu zaczyna się nucić, chodząc po galerii handlowej lub markecie. Atmosfera świat wdziera się do domów już od końca listopada.

Niektórzy utyskują, ze to za wcześnie. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom przygotowań, to listopad jest dobrym czasem by zacząć szykowanie. To wtedy najlepiej kupić prezenty, korzystając z obniżek cen w ramach promocji, bez pośpiechu przekopać się przez ofertę sklepów internetowych i wybrać niebanalnie i tanio odpowiednie podarunki dla bliskich.

Wcześniej warto także przygotować sobie świąteczne menu i listę zakupów. Wybrać potrawy tradycyjne, ale także odświeżyć gamę smakołyków, zaskakując bliskich czymś nowym, odkrytym na portalach z przepisami lub blogach kulinarnych. Trzeba pamiętać, ze część potraw lepiej smakuje, gdy przygotuje się je wcześniej.

Tak dzieje się z piernikami, które można upiec miesiąc przed świętami.
Długie jesienne wieczory sprzyjają też działaniom twórczym. Rodziny z dziećmi zaczynają samodzielnie tworzyć kalendarze adwentowe, a potem ozdoby choinkowe, dekoracje okienne i szopki.

Tego, jak zrobić szopkę bożonarodzeniową, kalendarz adwentowy lub proste ozdoby świąteczne dowiemy się zarówno z okolicznościowych publikacji, jak i na stron internetowych. Wydawnictwa przygotowują gotowe elementy szopek i ozdób, które wystarczy wyciąć i odpowiednio skleić. Stopień trudności uzależniony jest od wieku wykonawcy. Obok zupełnie prostych szablonów dla kilkulatka, będą też precyzyjne modele składające się z setek elementów, których złożenie może zająć kilka godzin.

Bardziej ambitni mogą skorzystać z porad typu DIY. Przed świętami blogi i kanały You Tube poświęcone rękodziełu prześcigają się w pomysłach i propozycjach.
Znajdą się tu ozdoby z papieru, styropianu, drewna, słomy. Wykorzystać można najbardziej nieprawdopodobne materiały w zależności od pomysłowości, umiejętności manualnych, zasobu portfela oraz wymogów wnętrza, jakie ma być udekorowane.

choinka

Ciekawym pomysłem jest przygotowanie piernikowej chatki. Taka pachnąca dekoracja to zajęcie dla cierpliwych i zaangażowanych w swoją pracę. Elementy chatki można wypiec samemu lub skorzystać z gotowych elementów dostępnych przed świętami w marketach. Aromatyczny domek z lukrowanymi choinkami, podświetlony od wewnątrz świeczką lub ledowymi lampkami, stanowić będą piękną i niebanalną dekorację.

Innym pomysłem będzie przygotowanie szopki ze sklejki lub tektury oraz kolorowych bibuł, skrawków tkanin i koralików. Wygląd takiej szopki zależeć będzie jedynie od wyobraźni twórcy. Osoby o sporych zdolnościach manualnych mogą pokusić się o przygotowanie szopki z masy cukrowej, modeliny lub masy solnej. Spotyka się też szopki z postaciami z filcu, wykonane szydełkiem lub przygotowane ze sklejki. Modele ze sklejki cieszą się coraz większą popularnością.

Gotowe szablony można zamówić w jednej z wielu manufaktur, które wypalają nie tylko hurtowe ilości jednego wzoru, ale są także otwarte na własne pomysły. Z przygotowanego szablonu składa się szopkę o rożnym poziomie trudności, maluje wybrane elementy dodaje dekoracje według własnego uznania i można cieszyć się świąteczną atmosferą.

Jak zrobić szopkę bożonarodzeniową najprościej?

szopka bożonarodzeniowa

Najlepiej znaleźć szablon konturowy w internecie, wydrukować go na brystolu, wyciąć elementy, poprosić dzieci o pokolorowanie według swojego uznania. Następnie skleić zgodnie z instrukcją. Jeszcze prościej? Zaproponować dzieciom narysowanie szopki lub w przypadku młodszych latorośli pokolorowanie wydrukowanej kolorowanki i taką pracę postawić w centralnym miejscu. Może szopka taka nie będzie najpiękniejszą dekoracją, ale na pewno niezwykle cenną dla wszystkich członków rodziny.

Przygotowując jednak święta, należy pamiętać, że to nie prezenty, potrawy i dekoracje są najważniejsze. Atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzą ludzie. To ich dobry nastrój i nastawienie przy całkiem ubogim stole sprawią, że będzie to czas magiczny, podobnie przy suto zastawionym stole może atmosfery zabraknąć.

Jak zatem zadbać o atmosferę?

Na pewno trzeba dobrze zaplanować i rozdzielić obowiązki tak, by nikt nie był przy świątecznym stole przemęczony. Zadbać o trafione prezenty i postawić na kompromis.
Czasem po prostu trzeba trochę odpuścić, nie forsować swoich pomysłów na siłę, bo efekt może być odwrotny. Jeśli każdy z domowników trochę się postara, święta staną się czasem harmonii i niezapomnianych wrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here