jak zacząć opowiadanie

Opowiadanie jest krótkim utworem. Może przybierać postać żartobliwą, pouczającą. Jest pisane prozą, zwykle z jednym głównym wątkiem. Mogą w nim występować dialogi. Zazwyczaj jest opisywane na podstawie własnych przeżyć lub wymyślonych.

Może być także rodzajem streszczenia np. książki, filmu. Wtedy opisujemy wydarzenia tam się dziejące w formie opowiadania. Zdarza się i tak, że po przeczytaniu książki czy obejrzeniu filmu sami dopisujemy jakąś historię do zakończenia. Robimy to na podstawie własnych odczuć, interpretując tak jak nam się podoba.

Wiele osób zastanawia się jak zacząć opowiadanie?

Dalszy rozwój akcji wydaje się już łatwiejszy do opisania. Jednak należy pamiętać, że każda część zasługuje na tyle samo uwagi. Zarówno wstęp jak i rozwinięcie czy zakończenie. Od początku do końca powinniśmy przykładać się do jakości naszego opowiadania. Dbać by czytało się je przyjemnie i z zaciekawieniem. Początek jednak może sprawiać trudności. Najgorzej jest zacząć tak, by zainteresować czytelnika. Jest kilka zasad, jakimi należy się kierować, pisząc tego typu utwory literackie.

dawno dawno temu

Po pierwsze należy się zastanowić, o czym ma być opowiadanie. Nie będzie dobrego wstępu jeśli tego nie przemyślimy. Pisanie bez zastanowienia, bez wyraźnego planu może nam się nie udać. Można sporządzić plan w punktach o czym będziemy opowiadać. Dobrze jest zastanowić się do jakiej grupy kierujemy nasz utwór. To także pomoże w rozpoczęciu. Musimy znaleźć ciekawy temat i mieć chociaż zarys tego o czym chcemy pisać. Dzięki temu będzie łatwiej.

Aby dobrze zacząć wprowadzenie, musimy przede wszystkim mieć na uwadze zainteresowanie czytelnika. Długie wstępy mogą sprawić, że poczuje się on znudzony. Przesadnie szczegółowe opisy nie są dobre dla opowiadania. Poświęćmy raczej kilka zdań niż stron na zobrazowanie okolicy, przyrody. Niestety na naszą niekorzyść działa także zbyt pobieżny opis, skracanie wszystkiego by przejść do głównego wątku. Należy pamiętać, że czytelnik nie zna naszych postaci i nie ma takiego samego wyobrażenia o nich.

Czego nie wyczyta, to sobie dopowie, dlatego dobrze jest jak najlepiej sprecyzować o kim piszemy, gdzie się to wydarzyło bądź w jakim czasie. Ważne jest by przedstawić bohaterów. Nie są potrzebne długie opisy, bardzo szczegółowe ale też nie należy przesadzić z uogólnianiem. Jeśli zadbamy o dobre wprowadzenie to nikt nie będzie musiał się zastanawiać o kim teraz mowa, lub wracać do początku i wyszukiwać jaki bohater bierze udział w opowieści.

Początek powinien wprowadzać w dalszą akcję. Dobrze, gdy czytelnik wie już o kim jest mowa, gdzie i kiedy dzieje się opowiadana sytuacja. Ważnym jest by dobrze zacząć. Parę zdań może zadecydować o tym czy ktoś dalej przeczyta nasze opowiadanie czy też je odłoży na bok.

Dlatego ważnym jest używanie słownictwa zrozumiałego, ciekawego i przystępnego dla naszego czytelnika. Pomocne może być postawienie siebie w roli odbiorcy i zastanowienie co nas by zainteresowało. Co sprawiłoby, że kontynuowalibyśmy rozpoczętą lekturę.
Nie ma konkretnego wzorca co się sprawdzi a co nie. Ważne by być naturalnym w tym co się robi. Z jednej strony troska o to by wypaść jak najlepiej, zaprezentować swój utwór z korzystnej strony.

Z drugiej ważna jest autentyczność. Nie możemy na siłę wzorować się na kimś innym bo jemu się udało. Nie należy szukać i starać się o podobieństwo do wybranego autora. Należy znaleźć swój własny styl i do niego dążyć. Oczywiście drobne rady, pomoc, wsparcie są potrzebne. Jednak nie mogą one stać się głównym celem opowieści. Mamy się wspomagać a nie starać dążyć do wyznaczanych sobie wzorców.

opowiadanie

Możemy zacząć od czegoś szokującego, od końca opowiadania, dialogu, opisu przyrody. Jest wiele możliwości. Sami zdecydujmy co to ma być.

Następnie wystarczy wziąć białą kartkę, zrelaksować się i zacząć pisać. Jedni chcą pisać w ciszy, inni przy muzyce lub w otoczeniu drzew. Nie przejmujmy się, że za pierwszym razem powstanie tylko kilka zdań. Albo przekreślimy je zaraz po tym jak napisaliśmy. Nie każda pierwsza myśl jest najlepsza i należy się z tym pogodzić. Ważne by pisać i sprawdzać czy nam odpowiada to wszystko co przelaliśmy na papier.

Jak zacząć opowiadanie to problem nie jednej osoby, która chce napisać coś co przyciągnie uwagę wielu osób. To od wstępu zależy często czy czytelnik będzie kontynuował lekturę. Pomimo wielu rad, które warto sobie wziąć do serca należy stworzyć swój własny, niepowtarzalny i oryginalny styl pisania. Na początku może być ciężko ale wszystko przyjdzie z czasem. Trzeba tylko próbować.

[Głosów:11    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here