jak wyregulować okno

Okna są najważniejszym elementem każdego pomieszczenia i każdej budowli. Wpuszczają do środka światło słoneczne, pozwalają zrelaksować się poprzez obserwację życia toczącego się na zewnątrz, często pełnią też funkcję ozdobną np. w kościołach, gdzie, nie raz ogromne okna, pokryte są różnokolorowym witrażem przedstawiającym sceny religijne. Ludzie lubią okna, im ich więcej w domu, tym lepiej. Sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się przyjaźniejsze, rozświetlone i większe.

Rynek oferuję ich całą gamę w różnych odcieniach, formach i kształtach. Można wstawić okna plastikowe, drewniane, prostokątne, okrągłe, białe, czerwone, czarne, zielone, z krzyżem lub bez, dwuszybowe itd. W otoczeniu parapetów, kwiatów, firan i zasłonek stają się one ozdobą domu. Warto pamiętać o tym, że dobrze uszczelnione okna tworzą też funkcję ochronną przed zimnem. Co, jednak jeśli okno się rozszczelni, a podmuchy zimnego powietrza będą uprzykrzać życie?

Co, jeśli jedno skrzydło okienne opadnie na skutek użytkowania i będą problemy jego otwarciem lub zamknięciem? Wtedy warto zadać sobie pytanie: jak wyregulować okno? Regulacja okna jest prosta. Możemy zrobić to sami lub może nam w tym pomóc fachowiec z firmy, w której zamawialiśmy okno. Do regulacji okna niezbędne są odpowiednie klucze, które są ogólnie dostępne, w każdym markecie czy mniejszym sklepie z narzędziami. Mając odpowiednie klucze w domu, można od razu zająć się regulacją okna.

stare okna

Aby je uszczelnić, należy ustawić zaczep okna na odpowiedniej pozycji, z kolei zaś aby wyregulować skrzydło okienne, należy po zdjęciu dolnego zawiasu, włożyć imbus i przekręcić w prawo lub z lewo w zależności od tego, czy skrzydło okienne się podniosło, czy opadło. Możemy też naprawić skrzydło okienne poprzez włożenie klucza w zawias górny. Oczywiście dotyczy to regulacji okien plastikowych. Aby drewniane okna spełniały swoją funkcję, należy regularnie dokręcać poluzowane klamki oraz zadbać o odpowiednie wyczyszczenie uszczelek z pyłu, piasku i brudu.

Aby wyregulować okucia okienne, należy uchylić okno i kluczem imbusowym dokręcić śrubę regulacyjną, Jeśli nie ktoś nie może sobie z tym poradzić oczywiście można wezwać fachowca, który ma doświadczenie w tego typu czynnościach, i bez wątpienia wie jak wyregulować okno. Wszystko to zajmuje tylko kilka chwil. Regulacja okna powinna odbywać się mniej więcej co pół roku, ze względu na zmianę pór roku a co za tym idzie, temperatury, która oddziałuje na szczelność okien. Warto dbać o to, żeby okna były szczelne i dobrze wyregulowane, a wszystkie drobne naprawy zrobione na czas.

Dzięki temu będą one służyć sprawie przez długie lata, co jest porządne ze względu na to, jaką cenę trzeba zapłacić za ich wymianę i montaż. Ceny te oscylują w granicach kilku, kilkunastu tysięcy w zależności od rodzaju i ilości okien. Dlatego warto zadbać o to, aby nie musieć wymieniać ich co kilka lat. Wytrzymalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości są oczywiście okna z ramami plastikowymi, chociażby dlatego, że nie trzeba ich malować oraz dlatego, że nie rozwarstwiają się tak jak te z drewnianymi ramami. Spotyka się je teraz niemal w każdym budynku, zaczynając od domów, a na magazynach i halach kończąc.

okno

Uszczelnianie i regulacja okien powinna znajdować się w każdym planie prac konserwacyjnych, niezależnie od tego, czy są to prace prywatne, domowe, czy też prace konserwacyjne w zakładzie pracy. Źle lub w ogóle niewyregulowane okna sprawiają nie tylko problemy z zamykaniem czy otwieraniem, ale też w zimie przepuszczają zimne powietrze, co może prowadzić do wychłodzenia pomieszczenia mimo ogrzewania.

W lecie jednak zbyt dociśnięte, zamknięte okna w domu sprawiają, że podczas gotowania, suszenia prania itd. zbiera się wilgoć, a to może prowadzić do powstania pleśni na ścianach, dlatego tak ważna jest regulacja okna w zależności od pory roku. Instrukcję jak wyregulować okno można przeczytać w internecie. Warto to wiedzieć, ponieważ, okna razem z drzwiami wejściowymi, są to najważniejsze elementy wyposażenia budynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here