Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi. Każdy niepokojący objawy musi być natychmiast zgłaszany do specjalisty. W przypadku kobiet bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa. Przynajmniej raz w roku powinnyśmy wykonywać kontrolną cytologię, która może uratować nam życie. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy zmiany w drogach rodnych, tym większa szansa na to, że wszystko całkowicie wyleczymy.
Dodatkowo warto udać się do specjalisty w przypadku, gdy odczuwamy jakieś bóle lub zauważymy niepokojące dolegliwości. Nawet pozornie błahe zmiany mogą być początkiem poważnej choroby, dlatego nie możemy lekceważyć żadnych sygnałów. Najlepiej będzie, gdy zdecydujemy się na wizytę u ginekologa 2 razy do roku. W przypadku wykrytych schorzeń i chorób powinnyśmy chodzić na kontrole, a przy tym zadbać o zdrowy styl życia. Oprócz tego warto każdego dnia zadbać o dobre samopoczucie oraz skupić się na celach, które chcemy osiągnąć.
Każda kobieta, która zdecyduje się na dziecko powinna dokładnie przemyśleć sprawę oraz zastanowić się nad warunkami, które musi zapewnić przyszłej pociesze. Starania o nowego członka rodziny nie zawsze są od razu skuteczne, jednak w żadnym przypadku nie należy poddawać się, czy też załamywać. Jeżeli nie potrafimy zajść w ciążę, to warto udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i dowiemy się o wszystkim, co najważniejsze. Jeżeli chcemy wiedzieć, czy jesteśmy w ciąży to warto wykonać test ciążowy. Zakupimy go bezproblemowo w każdej aptece, a nawet w niektórych drogeriach.
Jak się robi test ciążowy?
Jest to bardzo prosta sprawa. Wystarczy, że zbierzemy próbkę moczu do czystego pojemnika. Najlepiej wybierać szklane lub plastikowe, sterylne pojemniki. W kolejnym kroku otwieramy opakowanie z testem ciążowym, do którego dołączona jest specjalna pipeta. Z pomocą tego narzędzia pobieramy próbkę moczu, a następnie umieszczamy kilka kropli w oznaczonym okienku na teście.
Po kilku minutach możemy odczytać wynik. W przypadku jednej widocznej linii nie jesteśmy w ciąży. Dwie kreski oznaczają ciążę. Skuteczność takich testów dochodzi do nawet 99 proc. Pamiętajmy jednak, że ciążę musimy następnie potwierdzić u specjalisty. Kluczowe będą dodatkowe badania i podjęcie najważniejszych działań.
W aptece możemy zakupić także test paskowy. Wystarczy, że w pojemniku z moczem zanurzymy pasek do wyznaczonej linii. Następnie musimy odczekać, aż nie zobaczymy czerwonego zabarwienia na dolnej krawędzi. Po tym zabiegu pasek umieszczamy na suchej powierzchni, a wynik odczytamy już po koło trzech minutach. Istnieje także test ciążowy strumieniowy. W takim wypadku musimy chwycić odpowiednio za uchwyt i skierować go pod strumień moczu na około 5 sekund. Następnie zakrywamy całość nasadką i umieszczamy test na płaskiej powierzchni. Po około pięciu minutach odczytamy wyniki.
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Niestety nie możemy zrobić tego od razu w dzień po stosunku, czy też nawet za kilka dni. Najlepiej będzie, gdy odczekamy minimum 10 dni. Jeżeli w takim przypadku test nic nie wykaże, to warto potwierdzić wynik za kolejne 10-12 dni. Testy są bardzo czułe i najlepiej jest, gdy wykonujemy je z pierwszego porannego moczu, ponieważ wtedy jest największy poziom hormonu HCG.
Kobiety bardzo często wykonują test dopiero wtedy, gdy zauważą pierwsze objawy charakterystyczne dla ciąży. Na co należy zwrócić uwagę? Do pierwszych dolegliwości możemy zaliczyć: nudności i wymioty, zmęczenie, brak miesiączki, osłabienie, omdlenia, częstsze wizyty w toalecie, czy też nawet wrażliwość na zapachy. Jeżeli chcemy ostatecznie potwierdzić ciążę, to należy udać się do ginekologa, który powie nam, które kroki musimy podjąć na dalszych etapach. Zdrowie przyszłej mamy i dziecka jest najważniejsze, dlatego od tej pory będziemy musiały całkowicie wyeliminować szkodliwe czynniki.
Najważniejsze jest, aby sięgać po zdrowe, świeże produkty spożywcze, bezwzględnie unikać alkoholu oraz tytoniu. Każda kobieta w ciąży musi uważać także na siebie niemal w każdy momencie. Wszelkie upadki, czy też poważniejsze uderzenia powinny być jak najszybciej przebadane przez lekarza. Dodatkowo warto wykonać jak najwięcej badań, które wykluczą lub potwierdzą nieprawidłowości.
Niebezpieczne mogą być przede wszystkim infekcje, bakterie i wirusy. Niektóre dolegliwości należy jak najszybciej wyleczyć, aby w żaden sposób nie zagrażały zdrowiu dziecka. Najważniejsze jest to, aby przyszła mama cały czas obserwowała swój organizm, a na późniejszych etapach kontrolowała ruchy maluszka.