Jak wygląda rynek pracy w Poznaniu

Poznań jest największym miastem w województwie wielkopolskim. Rozwija się bardzo szybko i jest dużą konkurencją dla Warszawy oraz miast europejskich. Rynek pracy w Poznaniu charakteryzuje się nowoczesnymi firmami, niską stopą bezrobocia oraz ogromnym kapitałem. Pewnie zastanawiasz się w jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki. Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać.

Poszukiwane pracy

Przede wszystkim trzeba na samym początku określić swoje kompetencje oraz branże, w których zamierza się pracować. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Poznań jest sercem poznańskiej aglomeracji, a jego powierzchnia zajmuje prawie 10% województwa wielkopolskiego. Ponad 1,5 miliona ludzi zamieszkuje aglomerację poznańską, natomiast w Poznaniu mieszka 550 tys. osób. Mieszkańców powinien cieszyć fakt, że wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, tak samo jak w całym województwie. Oferty pracy w Poznaniu dotyczą przede wszystkim zakładów produkcyjnych. Mało jest chętnych do pracy fizycznej, a pracownicy są potrzebni. To sprawia, że w takiej branży można obecnie zarobić naprawdę dużo.

Przeczytaj też: https://radiopoznan.fm/informacje/materialy-sponsorowane/rynek-pracy-w-poznaniu-jak-ksztaltowal-sie-mijajacy-rok

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bezrobotni mieszkańcy Poznania mogą zawsze liczyć na pomoc od władz miasta. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu to instytucja, która oferuje swoją pomoc w tym zakresie. Po zgłoszeniu się do urzędu można otrzymać możliwość ubezpieczenia oraz zasiłek dla bezrobotnych. Prowadzone jest tu także poradnictwo zawodowe. Niestety tylko część pracodawców korzysta z pomocy urzędów pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. Na portalach ogłoszeniowych publikowane są codziennie nowe i aktualne oferty pracy. Profesjonalny proces rekrutacji jest ważny w przypadku małych oraz dużych firm, które mają już ugruntowaną pozycję na rynkę. Portale pracy są dużym ułatwieniem dla osób szukających zatrudnienia, ponieważ mogą oni podesłać CV bez wychodzenia z domu. Pracę mogą znaleźć ludzie z różnym wykształceniem oraz doświadczeniem. W niektórych zawodach szukanie pracy może przysporzyć małe trudności.

Warte uwagi są także zawody deficytowe. Eksperci potrafią wskazać listę zawodów deficytowych. Wolne wakaty są jednak cały czas w branży e-commerce, prawniczej oraz IT. Szczególnie poszukiwane zawody to między innymi: grafik komputerowy, administrator stron internetowych oraz pracownik sprzedaży internetowej. Wiele ofert pracy pochodzi od zakładów przetwórstwa przemysłowego. Warto mieć na uwadze, że nie trzeba mieć wcale skończonej uczelni wyższej. Rynek pracy w Poznaniu jest nastawiony głównie na młodych pracowników. W Poznaniu działa wiele warsztatów samochodowych. Najlepiej zatrudniać się u renomowanych pracodawców, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Najłatwiej znaleźć jest pracę w branży gastronomicznej, ale również w zakładach produkcyjnych. Niektóre osoby wysyłają swoje CV nawet do kilkudziesięciu pracodawców i w ten sposób zwiększają swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Młodzi pracownicy oczekują dużych zarobków, a nie mają doświadczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here