jak sprawdzić model płyty głównej

Chciałbyś sprawdzić model swojej płyty głównej, ale nie chcesz otwierać komputera? Pudełko od Twojej płyty głównej zaginęło gdzieś w czeluściach starych kartonów? Dzisiaj przybywamy z artykułem właśnie dla Ciebie. Opiszę dzisiaj najprostsze sposoby jak sprawdzić model płyty głównej bez grzebania w PCie.

Czym właściwie jest płyta główna?

To jeden z najważniejszych podzespołów PC. Na płycie głównej montujemy najważniejsze komponenty, aby umożliwić im komunikację między nimi oraz współpracę.W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (na przykład PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (na przykład dyski twarde), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych, do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (na przykład USB).

Pierwszy sposób – Informacje o systemie
Klikamy w menu start, wybieramy opcję „Uruchom”, a następnie wpisujemy w niej polecenie „msinfo32”, potwierdzamy enterem.
Pojawi nam się okno z informacjami o naszym systemie, informacji o płycie głównej natomiast szukamy pod hasłami „Model płyty głównej” oraz „Nazwa płyty głównej”. Znaleźć tam można również inne informacje na temat systemu i sprzętu.

Drugi sposób – z użyciem wiersza poleceń.
Ponownie wychodzimy w opcję „Uruchom”, lecz wpisujemy w niej polecenie „cmd”, potwierdzamy enterem.
Przed nami pojawi się okno wiersza poleceń, w którym wpisujemy komendę „systeminfo”, potwierdzamy enterem.
Pośród wyświetlonych dla nas informacji poszukujemy pozycji „System Model” oraz „System Manufacturer”.

model płyty głównej

Możemy tutaj również użyć bezpośrednio zapytania o płytę główną komenda taka wygląda następująco: „wmic baseboard get product,Manufacturer,version,serialnumber”. Dzięki użyciu takiej komendy dostaniemy również informacje o numerze seryjnym naszej płyty oraz jej wersji. W niektórych niestety przypadkach, któraś z informacji może się wyświetlać jako niedostępna. Niektóre płyty główne posiadają swój dokładny model bezpośrednio na układzie krzemowym.

Trzeci sposób – programy pokazujące nam szczegółowe informacje o naszych podzespołach
-Bardzo szczegółowym programem jest Aida32. Po instalacji i uruchomieniu programu wybieramy zakładkę „system”, a w niej szukamy pozycji „Motherboard”. Narzędzie to pokazuje nam niemal wszystkie informacje o sprzęcie. Program o niesamowitym potencjale jednak jego obsługa pozwala znaleźć informacje o odpowiednim stopniu zaawansowania dla każdego użytkownika.

Aplikacja sugeruje również co należy zmienić by podwyższyć wydajność naszego systemu, włączając w to propozycje zmiany komponentów. Niestety program nie jest już rozwijany. Zaletom programu o której jeszcze warto wspomnieć jest możliwość stabilności pracy pod dużym obciążeniem. Narzędzie jest dostępny w trzech różnych wersjach, różniących się funkcjonalnością – porównanie wersji i funkcji znaleźć można na stronie producenta.

Przystępnym programem jest Speccy, można powiedzieć, że jedną z jego głównych zalet jest prostota użytkowania. Jest to aplikacja służąca do identyfikacji sprzętu i naszego systemu operacyjnego. Narzędzie to pozwala nam na dostęp do szczegółowych informacji na temat posiadanego przez nas sprzętu. Oprócz tego czego szukamy czyli informacji o naszej płycie głównej aplikacja dostarcza bardzo szczegółowych informacji o pamięci RAM takich jak: producent, typ, rozmiar, częstotliwość, a nawet data produkcji, nr partii.
-Równie popularnym bezpłatnym programem co wymienione wyżej jest CPU-Z.

sprawdzić model płyty głównej

Po uruchomieniu programu przechodzimy do „Mainboard” tam znajdziemy szczegółowe informacje o płycie głównej (producent, model, wersja, model i data BIOSu, chipset, sensory itp.). Ponad to możemy w tym programie również znaleźć informacje o modelu i nazwie procesora, rodzaju złącza, technologii wykonania, napięciu, wewnętrznej i zewnętrznej prędkości taktowania, mnożniku, wsparciu dla instrukcji multimedialnych, a także o dokładne dane na temat pamięci podręcznej cache.

Wspominałam wcześniej o testowaniu stabilności pracy komputera pod dużym obciążeniem. Program, który wam przedstawie należy akurat do płatnych, a jego cena to około 100zł. Narzędzie to zwie się PassMark Performance Test. Narzędzie stworzone głównie do testowania podzespołów, jednak również możemy na nim sprawdzić model swojej płyty głównej. Jednak jego największą zaletą jest posiadanie wielu testów dla różnych komponentów. Pochwalić się on może również opcją konfigurowania benchmarków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here