jak sformatowac dysk c

W dzisiejszych czasach, w momencie zakupu nowego komputera i podczas jego pierwszego uruchomienia, możemy być pozytywnie zaskoczeni szybkością jego działania. Dzisiejsze jednostki posiadają podzespoły naprawdę wysokiej jakości, dzięki czemu nasz sprzęt działa rewelacyjnie. Nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, a chcielibyśmy wymienić nasz stary pecet, na coś świeżego, nie musimy się już długo zastanawiać, czy dana konfiguracja spełni nasze wymagania.

Na dzień dzisiejszy nie produkuje się już niewydajnych komputerów, dzięki czemu przy zakupie jednostki domowej, mamy pewność, że będzie ona działała bez zarzutów. Oczywiście, musimy mieć świadomość, że wydajność zależy w głównej mierze od pieniędzy jakie przeznaczymy na zakup. Jednak jeśli nawet nie posiadamy zbyt wielkiego funduszu, w dobrych pieniądzach dostaniemy peceta, który może nie będzie obsługiwał najbardziej profesjonalnych programów, jednak do domowego użytku w zupełności wystarczy.

Pamiętajmy też, że to jak długo posłuży nam nasz komputer, zdecydowanie zależy od naszego korzystania z niego. Uważajmy więc na to po jakich stronach internetowych chodzimy oraz ściągajmy programy tylko z oficjalnych źródeł. Dodatkowo, jeśli nie zapełnimy naszych dysków twardych plikami, które tak naprawdę nie są nam do niczego potrzebne, będziemy cieszyć się wydajnością przez lata. Co jednak zrobić, kiedy nasz komputer znacząco zwolnił? W sytuacjach, w których straciliśmy na wydajności, musimy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

sformatowac dysk c

Na początku, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nie ściągnęliśmy przez przypadek jakiegoś wirusa na nasz komputer. Musimy tutaj skorzystać z programów antywirusowych, które dokładnie przeszukają nasze wszystkie pliki. Jeśli jednak okaże się, że nasz system jest wolny od robaków, winy musimy poszukać w zapchaniu śmieciami naszych dysków twardych. Odinstalowując programy, lub gry z których już nie korzystamy, stworzymy dużo bardziej korzystne środowisko dla działania systemu. Niestety, ale czasami zdarza się, że i to nie pomoże i wtedy musimy dowiedzieć się jak sformatować dysk c.

Formatowanie partycji systemowej na pewno rozwiąże nasze wszystkie problemy z wydajnością, aczkolwiek powinniśmy korzystać z tego jako z ostateczności. Musimy wiedzieć, że podczas instalacji nowego systemu, wszystkie pliki jakie mieliśmy na naszym dysku c zostaną bezpowrotnie skasowane. Dlatego przed całym procesem, powinniśmy stworzyć kopię zapasową naszych ważnych plików. Możemy zrobić to na parę sposobów. Najprościej będzie, gdy przeniesiemy pliki które chcemy zostawić na inną partycję, której nie będziemy obejmowali formatowaniem.

Zdarzają się jednak przypadki w których nie mamy podzielonego dysku na partycję, wtedy musimy wykonać kopię zapasową na płyty CD/DVD, lub jeśli posiadamy to na dysk zewnętrzny. To zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja zabezpieczenia naszych ważnych plików. W momencie, w którym wykonaliśmy już kopię zapasową, możemy przystąpić do formatowania. Musimy zaopatrzyć się w płytę lub pendrive z zainstalowanym nowym systemem.

Następnie, powinniśmy wrzucić je do napędu i zrestartować nasz komputer. Płyta, lub pendrive powinna uruchomić się automatycznie przy starcie systemu, jeśli jednak tak się nie stało, wchodząc w ustawienia BIOS musimy zmienić priorytet uruchamiania na taki, w zależności od tego na jakim urządzeniu mamy nasz system. Wtedy potwierdzamy zmianę naszych ustawień i restartujemy ponownie naszą jednostkę. Teraz nasz system na pewno się już uruchomił i możemy postępować według instrukcji wyświetlanych na ekranie.

laptop

Instrukcje pisane są w języku polskim i bardzo szczegółowo przeprowadzą nas przez cały proces reinstalacji systemu. My samodzielnie musimy tylko wiedzieć, która partycja jest naszą partycja systemową i zaznaczyć ją. Na początku zostanie ona całkowicie wyczyszczona, wszystkie pliki zostaną skasowane, a następnie w ich miejsce, zostanie zainstalowany świeży system Windows. Cały proces instalacji może potrwać nawet ponad godzinę, dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość.

Samo kasowanie plików musi być wykonane bardzo dokładnie, stąd ten długi czas oczekiwania. Po zainstalowaniu systemu, nasz komputer samodzielnie zrestartuje się, a my po jego uruchomieniu możemy ponownie cieszyć się jego doskonałym działaniem. Teraz powinniśmy już zadbać o zainstalowanie aktualnych sterowników, oraz ponowną instalację programów z których korzystaliśmy wcześniej. Pamiętajmy jednak, żeby tym razem robić wszystko z głową, co pozwoli nam zachować wydajność peceta na dłużej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here