Foamiran stosuje się głównie we florystyce, ale chętnie stosowany jest też przez osoby zajmujące się rękodzielnictwem. Kreatywni mogą zrobić z niego materiał o ogromnych możliwościach. Najczęściej tworzy się z niego różnej wielkości kwiaty – między innymi chryzantemy, róże i eustomy. Wykonane z nich kompozycje robią naprawdę duże wrażenie.
Niepozorna pianka do dekoracji
Sztuczne kwiaty z Foamiranu mają niewiele wspólnego z nieestetycznymi plastikowymi wyrobami, kojarzącymi się niezbyt miło z wiązankami widywanymi na cmentarzach. To aksamitne tworzywo sztuczne pozwala na wyrabianie delikatnych płatków o naturalnych krzywiznach. Bardzo cienki materiał i wysoka plastyczność umożliwia odzwierciedlić prawdziwe ułożenie kwiatów. Nie jest to wierny, naturalistyczny efekt, jednak wrażenie jest znacznie lepsze. Wręcz artystyczne. Dekoracje wykonane z tego materiału nie są tandetne i prezentują się zjawiskowo. Można je wykorzystać do zdobienia ramek na zdjęcia, szkatułek, kartek okolicznościowych i wielu innych. Posłużą też oczywiście do wykonania wianków i innych kompozycji kwiatowych.
Sposób obróbki Foamiranu
Aby uzyskać pożądaną formę, tworzywo należy rozgrzać i formować ręcznie. Do rozgrzewania może wystarczyć ciepła dłoń, choć najlepsze efekty powstaną przy użyciu żelazka lub nagrzewnicy. Do różnego zastosowania będą też odpowiednie inne rodzaje Foamiranu – inaczej reagują one na temperaturę i nadają się do tworzenia innych kwiatów.
Zimny Foamiran jest bardziej delikatny i elastyczny od „ciepłego” – łatwiej go formować, ale łatwiej go też uszkodzić. Najlepiej robi się z niego dużej wielkości kwiaty – za pomocą rąk. Jego właściwości sprawiają, że z czasem może zmieniać swój kształt – pierwotna forma nie będzie trwała. Jeszcze bardziej delikatną wersją jest Foamiran jedwabny. Oba stosuje się najczęściej na zimno, ponieważ mogą kleić się do żelazka.
Wersja na ciepło (irańska lub klasyczna) to materiał, który kurczy i wywija się pod wpływem ciepła. W przeciwieństwie do poprzedników, w kontakcie z gorącej odskakuje od żelazka i tworzy wypukłe płatki. Da się z niego wykonać kwiaty również przy pomocy ciepłych rąk, jednak żelazko jest sporym ułatwieniem.
W świecie kolorów
Dużą korzyścią w używaniu Foamiranu jest wielość barw, w jakich można go kupić. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na żywe kolory lub pastelowe odcienie. Można również samodzielnie barwić płatki oraz efektownie je cieniować. Do koloryzowania pianek można użyć m.in. tuszów pigmentowych, pasteli (suchych lub mokrych) oraz farb akwarelowych. Do tuszowania może przydać się gąbeczka, ułatwiająca naturalistyczne cieniowanie.