badanie prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, które diagnozowane są u mężczyzn. Żeby jak najwcześniej wykryć raka prostaty, konieczne jest wykonywanie badania przesiewowego. Mowa tutaj o badaniu palpacyjnym prostaty oraz USG prostaty. Badania takie powinny być regularnie wykonywane u każdego mężczyzny,  po ukończeniu 50 roku życia. Powinno się je wykonywać raz w roku. Czym dokładnie jest badanie prostaty? Jakie są wskazania do jego wykonania? Czy istnieją przeciwwskazania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badanie-prostaty-wskazania-rodzaje-badan-prostaty-interpretacja/ 

Badanie prostaty – czym jest? 

Prostata jest to gruczoł krokowy, czyli niewielki narząd zlokalizowany wokół cewki moczowej, pod pęcherzem moczowym. Gruczoł ten odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Kiedy dochodzi do stopniowego powiększania się gruczołu krokowego, powstaje ucisk cewki moczowej oraz zaburzenia w odpływie moczu. Podobne symptomy zaobserwować można w przypadku raka prostaty. Najważniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju takiego raka i jest przede wszystkim: 

  • podeszły wiek, 
  • rodzinne występowanie raka prostaty, 
  • otyłość, 
  • stosowanie wysokotłuszczowej diety. 

Największe szanse na wyleczenie mają osoby, u których nowotwór prostaty został wykryty w stadium bezobjawowym. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywania badań profilaktycznych. 

Jakie są wskazania do wykonania badania prostaty? 

Powinno być ono wykonywanie profilaktycznie u każdego mężczyzny, Po ukończeniu 50 roku życia. Wskazaniami mogą być również podwyższony poziom PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego. Wielu mężczyzn wybiera taką formę przesiewowych badań prostaty. PSA jest to marker swoisty dla prostaty, który wydzielany jest w nadmiarze wówczas, kiedy dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego. 

Innymi wskazaniami do wykonania takich badań są: 

  • bóle podbrzusza, 
  • problemy z oddawaniem moczu, 
  • pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu, 
  • krwiomocz. 

Jakie są przeciwwskazania do takiego badania? 

Nie ma przeciwwskazań do USG prostaty, które wykonywany jest przez powłoki brzuszne. Jednak w przypadku badania USG transrektalnego lub badania per rectum przeciwwskazaniami są niedawno wykonany zabieg operacyjny w obrębie odbytu lub odbytnicy oraz zaawansowane choroba hemoroidalna. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/kolonoskopia-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jej-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here