Węgiel aktywny – jak i kiedy go używać?

0
1474

Podobno nawet podczas produkcji alkoholu, najważniejsze jest zadawanie pytań. Jeśli nie będziemy tego robić, po prostu nie będziemy się uczyć i dowiadywać nowych rzeczy. Oczywiście możemy eksperymentować, lecz to z pewnością przedłuży cały proces lub nawet uniemożliwi wprowadzenie pewnych zmian. Jednym z doskonałych przykładów jest produkcja mocnych alkoholi, np. bimbru. Niby jest to doskonale znany przepis i proces, lecz można stale znajdować nowe metody filtracji destylatów i tworzenia coraz ciekawszych kompozycji, które nie tylko będą poprawiać smak i aromat, ale również przyjemność z degustacji.

Jednym z elementów, który może stać się wyjątkowo skuteczny i zupełnie odmienić postrzeganie przez nas destylatów, jest między innymi węgiel aktywny. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, do czego właściwie on służy i jak go wykorzystywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać wszystkie szczegóły, w takim razie zapraszamy serdecznie do dalszej lektury. Odkryjemy przed Tobą wszystkie poznane przez nas tajemnice.

Jak zmieni smak destylatu?

Przede wszystkim sprawia, że sam destylat traci wiele obcych aromatów. Można więc śmiało powiedzieć, że jest on dużo bardziej czysty i klarowny. Warto więc stosować ten jeden dodatek, który może zupełnie odmienić cały proces produkcji i sprawić, że będzie on dużo bardziej dopracowany. Nim oczywiście przeprowadzisz taką filtrację, upewnij się zgodnie z instrukcją producenta jak postępować. Jedynie wtedy możesz mieć pewność, że dany produkt spełni swoje zadanie.

Czy węgiel aktywny jest drogi i trudno dostępny?

Nie. Można nabyć go w atrakcyjnej cenie w każdym sklepie dla producentów alkoholi. Chociaż może wydawać się, że takie placówki handlowe są rzadkością, to nic bardziej mylnego. Znaleźć je można dosłownie w każdym większym mieście, a dodatkowo należy dodać fakt, że każdy posiada dostęp do sieci. Wystarczy więc zamówić węgiel aktywny i czekać, aż kurier dostarczy go do naszego domu. Zawsze wybieraj sprawdzone miejsca, ponieważ jedynie one są w stanie zagwarantować Ci najwyższą jakość swoich produktów.

Jak go używać w domowej bimbrowni?

Są oczywiście dwie metody. Skupimy się jednak na tej dużo prostszej, aczkolwiek mniej skutecznej. Należy nasypać specjalnego węgla do destylatu i odczekać kilka dni. Jaka powinna być to ilość? Wyjątkowo nieduża. Wystarczy około 50 gramów na litr alkoholu. Biorąc jednak uwagę ilości przepuszczane przez aparaturę prawdziwych miłośników, to czasem węgiel aktywny będzie potrzebny w kilogramach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here