Tabaka - oldschool’owa moda powraca?

Przyznajcie się – kiedy ostatnio widzieliście kogoś zażywającego tabakę? To prawda, że tabaka tytoniowa, pośród tak dużego zainteresowania papierosami czy cygarami, zwyczajnie ginie. A szkoda, bo wiąże się z nią spora tradycja, także w naszym kraju. Wąchanie tabaki powróci niedługo do łask – wszak moda nieustannie zatacza koło. Dlatego przygotowaliśmy kilka ciekawostek na temat tabaki do nosa.

Co to jest tabaka, rodzaje i zastosowania

To, co dostać możemy w sklepach z artykułami tytoniowymi, to drobno siekany tytoń, który przybiera formę proszku o brązowej barwie. W zależności od rodzajów tabaki, dostępnych jest bardzo wiele odmian, każda z inną domieszką aromatyczną, np. tabaka miętowa, tabaka whiskey itd. Wąchanie tabaki jest przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Warto w tym miejscu złamać stereotyp, że jeśli się czegoś nie pali, to nie jest to zakazane albo szkodliwe. Tabaka do nosa jest ciałem obcym, które szkodzi i uszkadza śluzówkę, przez którą wchłaniana jest częściowo nikotyna. Faktem jest jednak mniejsze stężenie szkodliwych substancji smolistych podczas wąchania tabaki, niż podczas palenia papierosów (podobnie jak mniejsze jest stężenie nikotyny).

Wokół tabaki przez lata powstała całkiem duża otoczka kulturowa. Przed kilkoma stuleciami była ona bardzo popularna wśród wszystkich warstw społecznych, od chłopów po magnatów. Różnica leżała w rodzaju tabaki, czyli w gatunku tytoniu, im lepszy tym oczywiście droższy i bardziej pożądany. Im wyższy status społeczny amatora tabaki tytoniowej, tym piękniejszym pudełeczkiem mógł się on popisać – najpiękniejsze z tabakierek były pozłacane i wykładane klejnotami – iście królewski atrybut. Zażywanie tabaki było popularne najpierw u niższych warstw społecznych, dopiero z biegiem siedemnastego wieku, zainteresowała się nią arystokracja.

tabaka

Fot: www.trafika.pl/Tabaka-sklep

Sposoby zażywania tabaki

Istnieje kilka sposobów wąchania tabaki tytoniowej. Najpopularniejszy, to nasypanie szczypty na dłoń, pomiędzy kciuk i palec wskazujący, na zewnętrznej stronie ręki, a następnie energicznie i zdecydowanie wciągnąć ją do nosa. Ten sposób przyjmowania tabaki może się jednak społecznie negatywnie kojarzyć, ze względu na podobieństwo do wciągania kokainy. Najlepiej jest więc raczyć się swobodnie tabaką tytoniową w gronie znajomych i ludzi choć trochę uświadomionych z naszymi zwyczajami. Tabaka, ze względu na staromodne, niemal średniowieczne tradycje, jest bardzo popularna w kręgach amatorów świata fantasy, zwłaszcza na spotkaniach i konwentach gier RPG.

W zaciszu domowym tabakę można zażywać analogicznie do tego, co od dekad pokazuje nam Hollywood w swoich gangsterskich superprodukcjach. Szczyptę podkłada się pod nos malutką łyżeczką lub usypuje się z niej kopczyk na płaskiej powierzchni i energicznie zawąchuje, przechylając głowę w tył. Jak widać sposobów zażywania tabaki jest wiele, każdy, kto dopiero przymierza się do spróbowania takiej formy tytoniu, musi znaleźć odpowiedni dla siebie styl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here