Szkolenia operatorów na urządzenia dźwignicowe

Okres zimowy to idealny czas na oddelegowanie pracowników na szkolenia operatorskie, a także na samodzielną naukę zawodu operatora urządzeń dźwigowych. Sektor budowlany ostatnimi czasy cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników, którzy byliby w stanie obsługiwać żurawie wieżowe oraz samochodowe. Warto już teraz zadbać o kwalifikacje pracownicze, które będą mogły być wykorzystane w przyszłym sezonie budowlanym.

Szkolenia operatorów na urządzenia dźwigowe – wymagania i przebieg

Operatorem dźwigu, suwnicy lub innego urządzenia dźwignicowego może zostać niemal każdy. Wymagania stawiane przez UDT są niewielkie, a kursanci muszą jedynie ukończyć 18. rok życia, mieć co najmniej wykształcenie zawodowe, a także nie wykazywać przeciwwskazań lekarskich do pracy na danym stanowisku operatorskim.

Szkolenia operatorów na urządzenia dźwigowe podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej kursanci w formie wykładów dowiadują się o obowiązujących normach i przepisach, informowani są o najczęstszych usterkach i awariach wybranych urządzeń dźwignicowych, a także zapoznają się z zasadami BHP i teoretyczną obsługą urządzenia dźwignicowego. Podczas zajęć praktycznych instruktor szkoli kursantów z prawidłowych czynności eksploatacyjnych wykonywanych przed, po i w trakcie pracy na danym urządzeniu dźwignicowym.

Kurs operatorski może być przeprowadzany w elastycznej formie. Firmy szkoleniowe – np. firma dźwigowa Urbanek – oferują możliwość przeprowadzenia kursu w swojej siedzibie lub siedzibie przedsiębiorstwa zamawiającego kurs. Wykłady oraz część praktyczna mogą mieć formę weekendową, wieczorową lub całe szkolenie może być przeprowadzone w formie intensywnego kursu tygodniowego.

Jak uzyskać uprawnienia operatorskie?

Po ukończeniu szkolenia operatorów na urządzenia dźwigowe kursanci uzyskują zwykle dyplom o odbyciu kursu. Aby jednak móc legalnie pracować jako operator urządzeń dźwignicowych, konieczne jest podejście do państwowego egzaminu przez komisją powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Komisja weryfikuje wiedzę teoretyczną i praktyczną. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu kursant uzyskuje dożywotnią licencję na obsługę wszystkich urządzeń dźwignicowych danej kategorii.

Istnieją dwie kategorie urządzeń dźwignicowych: kat. I Ż uprawniająca do operowania żurawiami wieżowymi, szybkomontującymi i przewoźnymi, a także kat. II Ż, która pozwala na obsługę dźwigów HDS oraz żurawi samojezdnych i stacjonarnych.

Czy szkolenie operatora urządzeń dźwignicowych się opłaca

Czy szkolenie operatora urządzeń dźwignicowych się opłaca?

Jak najbardziej. W dobie braku wykwalifikowanych pracowników na budowach i w sektorze przemysłowym na polskim oraz zagranicznych rynkach każdy operator urządzeń dźwignicowych jest dla pracodawców na wagę złota. Samo szkolenie operatorskie kosztuje zwykle od 2 do 3 tys. zł, a egzamin to wydatek 152 zł. Wedle danych firmy Sedlak & Sedlak średnie zarobki operatorów w Polsce wahają się w granicach 3300 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że kurs będzie można spłacić już po 2 – 3 wypłatach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here