Stojak, wózek czy wieszak – co wybrać, by nawadnianie ogrodu przebiegło szybko i sprawnie?

0
1903

Znaczna przestrzeń ogrodu wymaga zastosowania sprawnego systemu nawadniania. Jednak, jeśli nie pomyślało się o systemach nawadniających na etapie planowania ogrodu, pozostaje wybór zraszaczy powierzchniowych, a także węży ogrodowych. Tutaj potrzebny jest dodatkowy sprzęt, który ułatwi nawadnianie i zapobiegnie splątaniu węża, a tym samym zakłóceniu przepływu wody. Można tu wymienić stojaki, wózki na węże ogrodowe i wieszaki. W co najlepiej zainwestować?

Wieszaki na węże – idealne do przechowywania węży w ogrodowej altance czy garażu

Każdy wąż ogrodowy musi być właściwie przechowywany, aby mógł spełniać swoje zadanie przez dłuższy czas. Nie może być nienaturalnie skręcony, gdyż po dłuższym czasie nieprawidłowego przechowywania może dojść do mikropęknięć, które zmuszą do zakupu nowego węża ogrodowego. Aby nie narażać się na dodatkowe wydatki warto zainwestować w wieszaki na węże ogrodowe. Posiadają one ergonomiczny kształt i są niezwykle odporne na duże obciążenia. Ich budowa zapewnia wygodne zwinięcie na nich węża, liny, czy sznura i zapobiega ich odwijaniu się. Dzięki temu zyskuje się uporządkowaną przestrzeń w ogrodowej altanie bądź garażu, czyli miejscu, gdzie przechowuje się akcesoria przeznaczone do uprawy ogrodu i jego pielęgnacji.

Stojaki na węże ogrodowe – funkcjonalne także przy nawadnianiu ogrodu

Bardziej wyspecjalizowanymi akcesoriami przeznaczonymi zarówno do przechowywania węży ogrodowych, jak i ich sprawnego zwijania i rozwijania są stojaki na węże. Posiadają one obudowę wykonaną z aluminium, co sprawia, że są niezwykle lekkie. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku długich węży ogrodowych, których ciężar może być znaczny. Stojaki na węże ogrodowe poleca się w przypadku mniejszych ogrodów, gdzie nie trzeba przemierzać wielu metrów, aby nawodnić rośliny, a także podłączyć wąż do systemu zraszania. Stojak wyposażony jest w bęben i korbę ułatwiające zwijanie i rozwijanie węża, a także zapewniające jego prawidłowe położenie. Brak takich urządzeń powoduje, że podlewanie dalszych fragmentów ogrodu jest bardzo utrudnione, gdyż bardzo często trzeba sprawdzać czy wąż się nie skręcił i wracać po to, by go wyprostować, kiedy ciśnienie wody spada, a tym samym strumień staje się mniejszy bądź nawet przepływ wody jest całkowicie odcięty.

Wózek na wąż ogrodowy – niezbędny w przypadku posiadania dużego ogrodu

Tam, gdzie nawodnienie trawy i roślin wymaga przemierzania znacznych odległości potrzebne jest coś więcej niż stojaki ogrodowe. Ich doskonałą alternatywą są wózki na węże ogrodowe. Wyposażone są w lekki aluminiowy stelaż z aluminiowym bębnem i korbą, a dodatkowo posiadają kółka z bieżnikiem, a także teleskopową rączkę. Te niewielkie, a jakże znaczące różnice sprawiają, że praca ogrodnika może być większą przyjemnością, a ciężki i długi wąż ogrodowy można ciągnąć za sobą, bez obaw o jego splątanie. Wózek na wąż ogrodowy posiada także ramie stabilizujące, dzięki któremu można stabilnie postawić go na gruncie i wygodnie rozwinąć wąż bez obaw o to, że się przewróci. Z kolei bieżnik na kółkach zapewnia możliwość prowadzenia wózka nawet na bardzo nierównym terenie ogrodu z widocznymi spadkami. Po skończonej pracy nawadniania trawnika bądź roślin ogrodowych wózek można schować do garażu, a jego kompaktowa forma sprawia, że nie zajmie w nim dużo miejsca i będzie od razu przygotowany do ponownego użycia.

Szybkie i sprawne nawadnianie ogrodu – wybieramy najlepsze rozwiązanie

Systemy zraszania wydają się metodą, która pozwala na efektywne i równomierne nawadnianie ogrodu. Tutaj można również użyć węża ogrodowego nawierzchniowego podłączonego do zraszaczy. Jeśli ma on być każdorazowo zwijany i odwijany to potrzebne są funkcjonalne akcesoria. Wybierając pomiędzy stojakiem a wózkiem, w przypadku większego ogrodu lepiej wybrać ten drugi. Posiadając niewielki przydomowy ogródek nie trzeba w niego inwestować. Tu wystarczy stojak. Wybór wieszaka jest zasadny, jeśli posiada się więcej niż jeden wąż ogrodowy, np. węże techniczne stosowane do pomp, które nie są stale używane.

Aby nawadnianie ogrodu było efektywne warto wybierać również akcesoria dodatkowe. Szczególnie sprawdzą się dysze pozwalające na regulacje wielkości i intensywności strumienia wody przy ręcznym nawadnianiu wężem ogrodowym. Takie rozwiązanie odpowiednie będzie w mniejszych ogrodach, gdzie nie warto inwestować w systemy zraszania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here