jak zostać aktorem

Przychodzi taki moment w życiu początkującego aktora, w którym zdaje on sobie sprawę z tego, że czas ruszyć poważnie do pracy. Świat kina to potężna machina wystarczy wspomnieć, że każdego roku na całej planecie powstają tysiące filmów! Każdy z tych filmów potrzebuje obsady. Tylko niewielki procent z tych filmów, które są nagrywane raz po raz, zatrudnia Hollywoodzkich aktorów. Cała reszta organizuje otwarte castingi i praktycznie każda uzdolniona osoba ma realną szansę na angaż. Oczywiście, aby dostać rolę pierwszoplanową w filmie, chociaż średniej półki trzeba mieć duży talent aktorski.

Jak zostać aktorem?

Z pewnością warto edukować się w tym kierunku, jest bardzo dużo szkół średnich i wyższych, które szkolą przyszłych filmowych i serialowych aktorów/aktorek. Nie jest jednak tak, że bez wykształcenia filmowego nie mamy żadnych szans na karierę aktorską. Regularnie pojawiają się różne castingi czy to do seriali czy do filmów. Osoba która pragnie spróbować swoich sił w aktorstwie powinna regularnie patrzeć na strony z ogłoszeniami czy nie pojawiają się, czystym przypadkiem, ogłoszenia z castingami. Na pewno trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy grać w filmach czy serialach.

Na samym początku kariery aktorskiej zdecydowanie warto przejść się do teatru. Teatr bardzo często potrzebuje aktorów do swoich występów. Oczywiście warto zadbać o łapanie doświadczenia, bardzo ciężko jest, aby początkujący aktor, nawet z wykształceniem, dostał pierwszoplanową rolę w dużym filmie. Warto z początku obniżyć poprzeczkę i spróbować swoich sił w teatrze. Możliwości gdzie aplikować do pracy na scenie może młody aktor jest bardzo wiele. Warto, jeszcze przed aplikowaniem, zastanowić się gdzie dokładnie chce się występować.

młody aktor

Na początku swojej kariery nie warto patrzeć na wynagrodzenia, nie ma fizycznej możliwości, żeby na samym początku kariery zarabiać duże pieniędzy, ale… przecież to nie pieniądze są w tym najważniejsze, samo przebywanie na scenie, realizowanie swoich pasji, rozwijanie swojej osoby i budowanie doświadczenia scenicznego – na początku to są najważniejsze wartości. Idąc na casting do filmu lub serialu niewątpliwie trzeba, dla zwiększenia swoich szans, dowiedzieć się, jaka dokładnie jest tematyka projektu, do którego aplikujemy.

Jeżeli chcemy zacząć od postaci drugoplanowej w filmie z gatunku dramat, w takiej sytuacji czujemy się najpewniej i od tego chcemy zacząć nasza karierę to zdecydowanie nie warto iść aplikować, na początku, do castingu, w którym szukają drugoplanowej postaci w filmie z gatunku horror. Zupełnie inna praca, inna gra aktorska. Nie ma znaczenia najmniejszego, że ma być to rola drugoplanowa.

Zupełnie inaczej gra się taką rolę w filmie z gatunku dramat a kompletnie inaczej jeżeli chodzi o gatunek horror. Podstawowa kwestia to wiedzieć, na jaki casting się wybieramy. Zatrważające jest fakt, że mnóstwo początkujących aktorów idzie na casting i okazuje się, że nawet nie wiedzą do jakiego filmu/serialu aplikują. Takie osoby nawet nie dostaną szansy zaprezentowania swoich zdolności aktorskich, po co reżyserowi aktor, który w ogóle się nie przygotował na casting?

Na początku castingu czeka nas krótka rozmowa z osobami odpowiedzialnymi zatrudnieniem nowych aktorów. Po odbyciu krótkiej rozmowy dochodzimy do sedna castingu, będziemy odgrywać jakąś wybraną, krótką, rolę. Zostaniemy sprawdzeni i zweryfikowani, czy nadajemy się do tego fachu? Jakie cechy potrzebuje początkujący aktor, żeby móc mieć nadzieję, że zostanie przyjęty i będzie mógł grać? Najważniejszą cechą osobowości jest pewność siebie. Aktor musi być pewny siebie, to absolutnie niezbędne.

casting

Aktor musi wiedzieć czego chce i jak chce to zdobyć, musi znać swoją wartość i wiedzieć, że podoła nagraniom. Niewątpliwie osoba, która zgłasza się na casting musi być bardzo pracowita. W pierwszej myśli można odnieść wrażenie, że zawód aktora to sama czysta przyjemność. Nic bardziej mylnego, to ciężka praca. Bardzo często aktor, żeby dobrze zagrać swoją rolę musi się przygotowywać do niej nawet długie miesiące. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że jakiś aktor schudł do swojej roli przykładowo nawet po 20-30 kg.

Jeżeli rola wymaga to musimy się poświęcić. Niewątpliwie przyszły aktor musi być też komunikatywny i mieć umiejętność do pracy w grupie. Oczywiście podstawowym warunkiem jest, żeby dobrze współpracować z kamerą. Praca aktora to niewątpliwie realna szansa na bardzo ciekawą pracę, która może dać nam przyszłościowo bardzo duży dochód, ale trzeba pamiętać, że do zostania profesjonalnym aktorem czeka nas długa i kręta droga.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here