Gotowe projekty domów

0
1477

Coraz częściej osoby chcące spełnić swoje marzenie w postaci własnego domu decydują się na zrealizowanie go poprzez zainwestowanie w gotowy projekt. Co sprawia, że rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze?

Ważny wybór projektu domów

Chcąc zrealizować marzenie o własnym domu stajemy przed niezwykle ważnym wyborem – zainwestować w indywidualny projekt, czy też zdecydować się na już gotowy projekt wybrany z katalogu. Chociaż wybieranie domu z internetowego katalogu może wydać się nieco dziwne, w rzeczywistości jest coraz częściej wybieraną formą zakupu projektu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu rozwiązaniu i sprawdźmy, co jest przyczyną tego, że osoby zainteresowane budową domu coraz częściej po nie sięgają.

Projekt Gotowy czy indywidualny?

Zacznijmy od tego, co odróżnia dostępne w katalogu gotowe projekty domów od tych przygotowywanych na specjalne zamówienie. Jak zapewne można się domyślić, projekt indywidualny zostaje opracowany całkowicie od podstaw, zgodnie z wytycznymi oraz preferencjami zamawiającego go inwestora, co stanowi zupełne przeciwieństwo gotowego projektu domu. Jak ta różnica przekłada się na koszty związane z zakupem projektu?

Kwestie finansowe

Przede wszystkim, decydując się na projekt gotowy, wiemy dokładnie jakich kosztów się spodziewać – ich ceny najczęściej wahają się w przedziale od 2 do 4 tysięcy złotych. Decydując się zaś na projekt indywidualny musimy liczyć się z wyższą ceną, której wysokość zależeć będzie od wielkości opracowanego domu, oraz indywidualnej stawki specjalisty. Nie da się zatem ukryć, że to pierwsze rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne dla osób, które muszą brać pod uwagę ścisły, z góry ustalony budżet.

Co jest szybsze?

Koszty to nie jedyna różnica pomiędzy projektami indywidualnymi a gotowymi – pod uwagę należy brać również czas. Zależność jest podobna jak w kwestii ceny: zamówiony gotowy projekt domu otrzymujemy zazwyczaj w ciągu tygodnia. Należy jeszcze wziąć pod uwagę kwestię adaptacji projektu do warunków danej działki, co zazwyczaj trwa od około jednego miesiąca do półtora. Mimo tego odbywa się to znacznie szybciej niż w przypadku projektu indywidualnego, którego sfinalizowanie może trwać od kilku miesięcy do nawet paru lat – zwłaszcza jeżeli inwestor ma wiele uwag i domaga się licznych poprawek.

Na co zwracać uwagę?

Czym należy się kierować wybierając gotowy projekt? Istotne jest, by mieć na uwadze nie tylko nasze poczucie estetyki – należy koniecznie zwracać uwagę na to, czy rozmiar domu oraz jego układ są dopasowane do charakterystyki naszej działki. Wynika to z faktu, iż co prawda gotowe projekty domów adoptuje się pod specyfikę działek na których są stawiane, to im większa różnica, tym większe koszty dodatkowe. Co więcej, rośnie nie tylko cena jaką ostatecznie musimy zapłacić za opracowanie i projektu, ale również czas potrzebny na jego realizację.

Podsumowując, chociaż projekt indywidualny pozwala na większą swobodę w kwestiach estetycznych czy też rozkładu pomieszczeń, inwestując w niego musimy liczyć się z większymi kosztami oraz nakładem czasu niż w przypadku gotowych projektów domu. Dlatego właśnie ta druga opcja zdobywa coraz większą popularność, przyciągając inwestorów tym, że jest nie tylko szybsza i tańsza, ale również pewniejsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here