Fotowoltaika – czy warto? Szukamy zalet odnawialnych źródeł energii!

Już pierwsze porównanie faktur za energię elektryczną przed i po montażu systemu fotowoltaicznego, pokazuje jak wielka jest to oszczędność dla gospodarstwa domowego w skali roku. Jednak każdy kij ma dwa końce… czy wysoki nakład inwestycyjny, jaki niesie za sobą fotowoltaika, ma uzasadnienie? Jak długo zwraca się taka instalacja i jakie są ceny? Fotowoltaika to wciąż rosnąca na popularności dziedzina, a za sprawą regulacji unijnych, już niedługo może stać się rzeczywistością wielu polskich domów.

Fotowoltaika – co to jest?

Pod pojęciem fotowoltaika kryje się przede wszystkim jedna z głównych form pozyskiwania energii odnawialnej. Jest to czysta technologia, która nie emituje szkodliwych produktów spalania i nie wyczerpuje zasobów naturalnych. W skrócie fotowoltaika dotyczy przemiany energii słonecznej w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych, które absorbują promieniowanie słoneczne i konwertują je w użyteczną dla domu energię. Aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna, panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w kierunku południowym i zamontowane pod kątem od 30 do 60 stopni.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Fot. Instalacja fotowoltaiczna od Brewa.pl

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Trzeba przyznać, że dzięki rozwijającej się technologii, panele fotowoltaiczne stały się powszechnie dostępne dla małych inwestorów, czyli posiadaczy domków jednorodzinnych. Energia słoneczna jest tańsza i łatwiejsza w pozyskaniu od energii wiatru czy wody i w mniejszej mierze zależy od uwarunkowań geograficznych (choć nie da się ich całkowicie ignorować). Ceny instalacji fotowoltaicznych zależą od wybranego rozwiązania: off-grip lub on-grip, a także od tego jak duże jest gospodarstwo domowe, a co za tym idzie zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Fotowoltaika dobrana optymalnie, proporcjonalnie do dotychczasowych kosztów za prąd, to rzecz, która gwarantuje możliwie najszybszy zwrot inwestycji. Zbyt duża instalacja będzie długo się spłacać, zbyt mała sprawi, że nie zaspokoimy zapotrzebowania i będziemy dokładać do rachunków. Cena instalacji fotowoltaicznej dla czteroosobowej rodziny to kwota rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i uwzględnia ona zakup paneli fotowoltaicznych oraz wdrożenie i montaż systemu. Warto dodać, że systemy fotowoltaiczne są raczej bezawaryjne i nie generują kosztów eksploatacyjnych, a ich żywotność średnio datuje się na około 25 lat.

Zobacz rachunki posiadaczy fotowoltaiki:
www.brewa.pl/strefa-wiedzy/czy-fotowoltaika-sie-oplaca-zobacz-rachunki-posiadaczy-fotowoltaiki.html

Fotowoltaika – czy się opłaca

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się maksymalnie w okresie do dziesięciu lat. Korzystając z dofinansowania, okres ten skraca się średnio do 5 – 6 lat. Fotowoltaika potrafi więc być bardzo opłacalna, biorąc pod uwagę średni okres korzystania z paneli fotowoltaicznych, to po kilku latach energia elektryczna w domu jest pozyskiwana na bardzo korzystnych warunkach. Dla czteroosobowej rodziny średnia miesięczna oszczędność dzięki fotowoltaice to około 300 zł. Trzeba do tego dodać niepoliczalne korzyści, jakie niesie fotowoltaika, np. bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here