Dlaczego dieta Paleo stała się tak popularna?

Od czasu do czasu można usłyszeć o „nowej i cudownej” diecie, która przyniesie niemal natychmiastowe rezultaty w utracie wagi i poprawie zdrowia. Często są to tylko, bądź co bądź, skuteczne zabiegi osób odpowiedzialnych za ich promocję. Jednym z wyjątków jest jednak dieta paleo, która zawdzięcza swoją popularność głównie skuteczności. Dieta paleo to plan dietetyczny oparty na produktach podobnych do tych, które miały być spożywane w epoce paleolitu, która trwała od około 2,5 miliona do 10 000 lat temu.

Dieta paleo – główny cel

Plan żywienia na diecie paleo zazwyczaj obejmuje chude mięso, ryby, owoce, warzywa, orzechy i nasiona – żywność, którą w przeszłości można było uzyskać przez polowanie i zbieranie. Stosując tę dietę, ograniczamy spożywanie żywności, która stała się powszechna, gdy około 10 000 lat temu pojawiło się rolnictwo. Te produkty spożywcze obejmują przede wszystkim produkty mleczne, rośliny strączkowe i zboża. Celem diety paleo jest powrót do sposobu jedzenia bardziej podobnego do tego, jaki stosowali pierwotni ludzie. Uzasadnieniem stosowania diety jest to, że ludzkie ciało jest genetycznie niedopasowane do nowoczesnej diety, która pojawiła się wraz z praktykami rolniczymi i zmianą stylu życia z koczowniczego na osiadły.  Rolnictwo zmieniło to, co ludzie jedli i dodało nabiał, zboża i rośliny strączkowe jako dodatkowe elementy diety człowieka. Ta stosunkowo późna i szybka zmiana diety, zgodnie z hipotezą, wyprzedziła zdolność organizmu do przystosowania się. Uważa się, że to niedopasowanie jest czynnikiem przyczyniającym się do powszechnego występowania otyłości, cukrzycy i chorób serca.

Co jemy i czego nie jemy na diecie paleo?

Od momentu powstania pierwszej diety opartej na zasadach paleo, wprowadzonych zostało wiele poprawek, dlatego zalecenia specjalistów różnią się w zależności od tego, jak rygorystyczna ma być forma diety. Pewne podstawy są jednak niezmienne, ponieważ lista produktów, które powinniśmy spożywać oraz których unikać są niezmienne od lat. Podstawę diety paleo tworzą: owoce, warzywa, orzechy i nasiona chude mięso, ryby, zwłaszcza te bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, makrela i tuńczyk biały, oleje z owoców i orzechów, takie jak oliwa z oliwek lub olej z orzechów włoskich. Unikać powinniśmy natomiast: ziaren, takich jak pszenica, owies i jęczmień, roślin strączkowych, takich jak fasola, soczewica, orzeszki ziemne i groszek, nabiału, cukru rafinowanego, soli, ziemniaków oraz wszystkich wysoce przetwarzanych produktów.

Dlaczego dieta paleo jest taka popularna?

Dieta paleo wyklucza stosunkowo dużą liczbę produktów, dlatego jej utrzymanie wcale nie jest łatwe. Swoją popularność zawdzięcza jednak swojej wysokiej skuteczności, którą potwierdzają m.in. badania kliniczne. Największe korzyści diety obejmują: szybszą i skuteczniejszą utratę wagi, lepszą tolerancję glukozy i ciśnienia krwi, niższy poziom trójglicerydów oraz lepszą kontrolę apetytu, dzięki czemu unika się napadów głodu. Minusem diety paleo jest jednak trudność w jej przygotowywaniu. Rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie wielu godzin w kuchni, jest dieta pudełkowa. Dzięki firmom cateringowym doskonale wiemy, że dobrane produkty to składniki najwyższej jakości, które jeszcze przyśpieszą rezultaty diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here