jak zwiększyć zasięg wifi

Obecnie niemal w każdym domu jest dostęp do internetu i znaczna większość z nich jest realizowana poprzez rozsyłanie sygnału sieci bezprzewodowej poprzez router. Nie zawsze jednak takie łącze radiowe działa tak sprawnie jak powinno. Dla niektórych niemiłą codziennością są problemy z zestawieniem połączenia, brak stabilności, słaby zasięg i ciągłe zrywanie łączności, istnieją jednak sposoby pozwalające rozwiązać te problemy.

A zatem jak zwiększyć zasięg wifi?

Zacznijmy od najprostszych i darmowych metod. Pierwsza z nich to odpowiednie ustawienie routera, najlepiej możliwie wysoko i z dala od innych sprzętów, tak żeby nie był przysłonięty przez meble oraz by sygnał między odbiornikiem a routerem nie musiał pokonywać kilku ścian, zwłaszcza nośnych, ponieważ posiadają one zbrojenie mocno tłumiące sygnał.

Bardzo mocne zakłócenia sygnału mogą być też powodowane przez ustawienie routera w pobliżu lodówki lub mikrofalówki ze względu na ich duże powierzchnie metalowe w obudowach oraz sposób pracy mogący generować fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, zbliżonej do tej, na której nadaje router.

Jeśli już upewniliśmy się, że ustawienie routera w zaplanowanym przez nas miejscu nie wpływa negatywnie na zasięg, warto spróbować osłonić anteny dodatkowym elementem ekranującym wykonanym chociażby z folii aluminiowej, tak aby nakierować sygnał w określoną stronę, zamiast rozsiewać go wokoło, również poza nasze mieszkanie.

Następna darmowa metoda wymaga sprawdzenia ilości szumu sieciowego w naszym mieszkaniu. Sprawdzamy to za pomocą specjalnego oprogramowania instalowanego na komputerze, niektóre programy tego typu są dostępne również za darmo. Po zainstalowaniu takiego programu skanuje on dostępne pasmo radiowe, wykrywając wszystkie sieci bezprzewodowe w pobliżu, wyświetla również szczegółowe informacje na ich temat, takie jak nazwa (SSID), siła sygnału czy kanał na jakim nadaje dana sieć.

Po analizie dostępnych sieci przechodzimy do panelu konfiguracji routera gdzie zmieniamy ustawienia naszej sieci, tak żeby w jak najmniejszym stopniu interferowała z sieciami sąsiadów. O co dokładnie chodzi? Prosty przykład, jeśli widzimy, że np. sieć nr 1 nadaje na kanale 1, a sieć nr 2 nadaje na kanale 12, to ustawiamy, żeby nasza sieć nadawała np. na kanale 6, tak aby nadawane fale nie nakładały i nie tłumiły się wzajemnie z sieciami sąsiadów. Warto też sprawdzić, w jakim standardzie nadaje nasza sieć, a w jakim pozostałe (2,4GHz czy 5 GHz) i jeśli nasz router i wszystkie podłączone urządzenia są zgodne z mniej obleganą częstotliwością, to ustawić ją na naszym routerze.

wifi

Jeszcze jedną możliwością darmowego polepszenia zasięgu sieci jest wyszukanie i instalacja aktualizacji oprogramowania układowego naszego routera (firmware), która może nieco poprawić wydajność naszego sprzętu.

Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie zdaje egzaminu, trzeba przejść do rozwiązań nieco droższych czyli wymiany sprzętu. Na początek sprawdźmy czy nasz router pozwala na wymianę anten na mocniejsze, jeśli tak to stosunkowo tanio możemy je wymienić i uzyskać widoczną poprawę jakości sygnału. Jeśli tak nie jest, to mamy dwa rozwiązania, zależnie od tego jak duże mieszkanie posiadamy.

Jeśli mieszkanie nie jest duże i wystarczający byłby jeden punkt rozsyłający sygnał to możemy poprzestać na wymianie routera na lepszy model, natomiast drugie rozwiązanie, preferowane zwłaszcza gdy mamy duże mieszkanie lub kilkukondygnacyjny dom to dokupienie samego punktu nadawczego, tzw. accesspointa, który podłączony w przeciwległym do routera punkcie mieszkania będzie wzmacniał i podawał dalej sygnał sieci bezprzewodowej.

Na wypadek, gdy zastosowanie żadnej z powyższych metod nie zdaje egzaminu i pomimo wzmocnienia sygnału nadal mamy za słaby zasięg na komputerze, może warto rozważyć podłączenie go do routera w sposób klasyczny czyli kablem sieciowym, który ma znacznie większą przepustowość niż sieć bezprzewodowa. Być może zresztą posiadasz szybkie łącze światłowodowe dostarczane do routera, jednak właśnie przez używanie sieci bezprzewodowej do łączenia się z punktem docelowym (komputerem) nie wykorzystujesz pełnej przepustowości swego łącza.

zasięg wifi

Można to sprawdzić testując prędkość pobierania z popularnych stron typu speedtest, robiąc dwie próby, jedną przy połączeniu bezprzewodowym, a drugą przy połączeniu kablowym.

Jeśli w obu przypadkach prędkość będzie taka sama to wniosek jest taki, że łącze bezprzewodowe nie ogranicza nam prędkości dostępu do internetu, jeśli jednak jest inaczej to niestety pozostaje przeprosić się z łączem kablowym lub poszukać routera, który wspiera wyższe prędkości rozsyłania sieci bezprzewodowej. Bardzo możliwe, że niezbędne będzie również dokupienie karty sieciowej do komputera obsługującej wyższy standard sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here