Usuwanie amalgamatu ze ścieków bytowych – kogo dotyczy?

Przez wiele lat wypełniania amalgamatowe były podstawowym sposobem leczenia ubytków w gabinetach stomatologicznych. Mimo, że odchodzi się od tego rozwiązania, wielu pacjentów wciąż nosi plomby amalgamatowe. Ich usuwanie to źródło emisji szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego, przede wszystkim rtęci, która w ściekach komunalnych staje się wyjątkowo toksyczna. Aby zatrzymać migrację rtęci do wód, należy w gabinecie dentystycznym zainstalować separator amalgamatu.

Co to jest separator amalgamatu?

Niewielkie, bezobsługowe urządzenie, montowane jest przy każdym z unitów lub zbiorczo. Zadaniem separatora amalgamatu jest wychwycenie szkodliwych pozostałości po wypełnieniu i zmagazynowanie go, do czasu, aż wyspecjalizowana firma nie oczyści go lub nie wymieni wkładu filtracyjnego. Usuwanie amalgamatu odbywa się w samym gabinecie stomatologicznym i to jego właściciel odpowiada za zakup, instalację oraz dotrzymywanie terminowego serwisu urządzenia. Utylizacja amalgamatu to zadanie firmy, która profesjonalnie zajmuje się jego unieszkodliwianiem, wypełnienie amalgamatowe nie może być traktowane jako odpad medyczny i odbierany w ramach tej usługi.

Separator amalgamatu może działać jako urządzenie z wkładem filtrującym lub ze zbiornikiem sedymentacyjnym. Urządzenie to jest całkowicie bezobsługowe, a w zależności od jego specyfiki, serwis odbywa się raz na kwartał lub raz do roku. Warto dodać, że niektóre separatory amalgamatu posiadają certyfikat zgodności – przy zakupie powinien być to dla nas wyznacznik jakości. Niecertyfikowane urządzenia do usuwania amalgamatu mogą posiadać by-pass, który jest niedopuszczalny prze jednostkę kontrolną, w tym przypadku sanepid.

Separator amalgamatu – cena zakupu oraz utrzymania

Usuwanie amalgamatu dotyczy tych gabinetów dentystycznych, które robią wypełnienia tego typu, jak również je usuwają. Jest ich wciąż całkiem spora grupa, szacuje się, że rocznie do wód trafia nawet około 4 ton rtęci, co zakrawa na sporą katastrofę ekologiczną, biorąc pod uwagę jak ciężkie zmiany w układzie nerwowym oraz zmiany kancerogenne potrafi zdziałać ten pierwiastek.

separator produkt

Źródło: Ekotu.pl – usuwanie amalgamatu

Jeśli już przyjdzie nam kupić separator amalgamatu, cena jednostkowa wyniesie około 3 tysięcy złotych. Mowa o solidnym urządzeniu, które posiada certyfikat ISO 11143, a w cenie także gwarancję. Serwis separatorów amalgamatu to średni koszt na poziomie 100 – 200 zł. Zawiera on obsługę urządzenia, czyszczenie, ewentualną wymianę wkładów filtrujących itp. Gabinet, który posiada separator amalgamatu musi mieć prowadzoną książeczkę serwisową oraz ważną umowę z konkretną firmą do prowadzenia tych prac. Jest to niezbędne w razie kontroli sanepidowskiej.

Separatory amalgamatu to urządzenia raczej bezawaryjne, nie wymagające nakładów inwestycyjnych na eksploatację, wymianę podzespołów czy nawet całego urządzenia. Są także ciche oraz łatwe w montażu – większość urządzeń do usuwania amalgamatu przystosowana jest do standardów armatury sanitarnej oraz pomp, zwykle producenci dodają do urządzenia manual, który znacznie ułatwia instalację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here