Usługi prawne bardzo długo kojarzyły się z usługami, z których korzystają firmy lub osoby raczej bogate. Koszty obsługi przez radcę prawnego bądź adwokata były wysokie w porównaniu do zarobków. Na szczęście trend ten zaczął się odwracać jakąś dekadę temu i dziś cena za niektóre usługi to koszt 50 zł. Inną pozytywną zmianą jest duża liczba prawników i adwokatów – stało się to możliwe dzięki zmianom w regulacji dostępu do zawodów.
To wcale nie oznacza, że jakość usług na tym ucierpiała. Wręcz przeciwnie – duża konkurencja podmiotów świadczących usługi prawne, wymusza ich wysoki poziom oraz podnoszenie kwalifikacji. Wiele firm rozszerza wachlarz swoich usług i ich formę, właśnie po to, by trafić do zwykłych ludzi.
W jakich dziedzinach życia klient indywidualny korzysta z usług prawnych?
Życie pisze różne scenariusze. Niekiedy koleje losu plączą się tak, że pomoc prawnika jest nieodzowna. Adwokaci i radcy pomogą w zakresie:
– prawa rodzinnego (alimenty, rozwód, podział majątku, podział opieki nad dzieckiem),
– prawa cywilnego (sprawy o zapłatę. odszkodowanie, przygotowywanie i negocjowanie umów),
– prawa spadkowego (sporządzenie testamentu, sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, sprawy o zachowek, sprawy o dział spadku),
– prawo pracy (sprawy sporne z pracodawcą, reprezentacja pracowników przed sądem pracy, sporządzanie, opiniowanie i negocjowanie umów o odpowiedzialności materialnej pracownika, umów o zachowaniu poufności i zakazie konkurencji tzw. „lojalki”)
– prawo nieruchomości (analiza stanu nieruchomości, pomoc w sporządzaniu i opiniowaniu umów sprzedaży, darowizny, zamiany, umów rezerwacyjnych, przedwstępnych, deweloperskich, dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi i wad w lokalu, reprezentacja w postępowaniach administracyjnych związanych z procesem budowlanym),
– prawo administracyjne ( reprezentowanie w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych, pomoc w sporach z organami administracji i organami podatkowymi).
Wszędzie tam, gdzie transakcja obarczona jest dużym ryzykiem np. utrata pieniędzy przy zakupie mieszkania wskutek bankructwa dewelopera lub groźba utraty opieki nad dzieckiem na rzecz nieodpowiedzialnego rodzica, wszędzie tam, gdzie rachunek zysków i strat może gwałtownie się zmienić wskutek złej decyzji, warto skorzystać z porady i pomocy specjalistów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl