Testy osobowości, czyli jak sprawdzić kandydata do pracy

Zapewne każdy z nas choć raz w życiu wypełniał ankietę lub test psychologiczny, dzięki któremu można było zakwalifikować się do konkretnej grupy, np. ekstrawertyków lub introwertyków. Testy osobowościowe chętnie wykorzystywane są także przez specjalistów od HR, w procesach rekrutacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które wspomaga (lecz nie zastępuje) dokonanie wyboru odpowiedniego kandydata na dane stanowisko pracy.

Testy na osobowość – nie taki diabeł straszny…

Jako kandydaci w procesie rekrutacyjnym, test na osobowość możemy traktować z pewną nutą niepewności. Już na wstępie warto jednak zaznaczyć – wszelkie obawy są całkowicie zbędne. Test psychologiczny na osobowość różni się od testów, które znamy ze szkół. W takim kwestionariuszu każda odpowiedź jest prawidłowa. Testy osobowości pomagają kandydatom, jeśli tylko wypełnione są szczerze, a każda odpowiedź jest przemyślana.

Testy osobowości mogą mieć formę arkusza (papierową), jednak na popularności zyskują w ostatnim czasie testy osobowości online. Ta druga forma jest zdecydowanie wygodniejsza dla działu HR – raporty generowane są automatycznie, co znacznie przyspiesza ocenę kompetencji kandydatów. Testy osobowości online dają także większe możliwości w prowadzeniu procesów rekrutacyjnych z kandydatami z innych miast czy nawet państw.

Jaki masz typ osobowości? To ważne dla przyszłego pracodawcy!

Wysokie kompetencje, wynikające z doświadczenia oraz wykształcenia, to oczywiście solidny argument w procesie rekrutacyjnym. Dla specjalistów od HR liczy się jednak także to, czy pasujemy do profilu zespołu i całej firmy, a także do specyfiki danego stanowiska pracy. Test na typy osobowości jest zatem szybką formą weryfikacji badanych kandydatów. Kompleksowe testy osobowości od HR24, np. test typu SOFTSkill, zapewniają dodatkowo skalę kłamstwa, która pozwala na weryfikację udzielonych odpowiedzi pod kątem manipulacji wynikami. Badanie osobowości wiąże się zatem z jedną zasadą – szczerość popłaca!

Testy na osobowość

Test, do jakiej pracy się nadajesz, to nie zawsze test kompetencji!

Dla specjalistów od HR istotne są rodzaje osobowości. Test ten nie jest zatem typowym arkuszem do oceny kompetencji pracownika, a pytania dotyczą różnych sytuacji z życia osobistego lub zawodowego. Wypełniając test osobowości nie warto szukać haczyków i starać się przechytrzyć kwestionariusz. Najlepsze wyniki osiągają kandydaci, którzy wypełniają badanie osobowości uczciwie – czasem zamiast pojedynczych odpowiedzi, dla naszego rekrutera bardziej liczy się to, czy odpowiadaliśmy zgodnie z prawdą. Już na tym etapie procesu rekrutacyjnego testy na osobowość mogą wskazać, czy na kandydacie można polegać!

Test psychologiczny na osobowość – nowoczesne narzędzie diagnostyczne

Jakie zalety dla działu rekrutacji wniosą testy osobowości? To szybka i skuteczna forma badania kandydata, dająca obiektywne wyniki. Rekruterzy korzystają z wyników testu osobowości, przygotowując się do rozmowy z kandydatem. Badanie osobowości to również cenne narzędzie, by przygotować nowego pracownika do danego stanowiska, poznać jego mocne i słabe strony oraz przygotować ścieżkę jego kariery, np. poprzez dobór odpowiednich szkoleń lub coaching.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here