Szansę na dziecko da in vitro

5 tysięcy złotych miejskiego dofinansowania do in vitro daje realną szansę na dziecko wielu niepłodnym parom. To jeden ze sposobów, dzięki którym miasto Poznań inwestuje w swoją przyszłość – w nowe pokolenie mieszkańców. Poznański program dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego realizuje kilka klinik. Największym operatorem jest klinika InviMed w Poznaniu.

Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017-2020” współfinansowany jest ze środków publicznych Miasta Poznania. Aktualnie realizatorami programu są trzy kliniki: InviMed przy ul. Strzeleckiej, szpital przy ul. Polnej oraz klinika Bocian. Najwięcej cykli realizuje InviMed, osiągając przy tym bardzo wysoką skuteczność leczenia.

Dla kogo dofinansowanie leczenia niepłodności?

Program kierowany jest do mieszkańców Poznania. Wiek kobiety powinien się mieścić w przedziale 20-43 lata według rocznika urodzenia. Konieczne jest również spełnienie ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Warunki te są bardzo ściśle określone.

Zgodnie z Ustawą o leczeniu niepłodności z 2015 roku, in vitro jest możliwe w przypadku małżeństw i heteroseksualnych par w związkach nieformalnych, po wyczerpaniu innych metod leczenia prowadzonych przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Wyjątkiem są sytuacje, w których wiadomo, że inne metody nie mają szansy powodzenia. To na przykład niedrożność lub brak obu jajowodów, niemożność wywołania owulacji, zaawansowana endometrioza, niska jakość nasienia mężczyzny.

Zarówno bezpośrednie wskazanie do in vitro, jak i rok bezskutecznego leczenia innymi metodami, musi znajdować potwierdzenie w dokumentacji medycznej.

Jak uzyskać dofinansowanie do in vitro?

Żeby otrzymać dofinansowanie nie trzeba zgłaszać się do Urzędu Miasta Poznania – wszystko można załatwić bezpośrednio u realizatora programu. To wybrana klinika będzie w kontakcie z Urzędem.

W przypadku kliniki InviMed, wystarczy zadzwonić na infolinię: 500 900 888 i zgłosić chęć odbycia wizyty kwalifikacyjnej do poznańskiego programu.

Wizyta kwalifikacyjna to spotkanie z koordynatorką programu i wizyta u ginekologa specjalizującego się w medycynie rozrodu. Koordynatorka skompletuje dokumentację, w tym potrzebne zgody i oświadczenia. Lekarz przeanalizuje dotychczasową historię leczenia niepłodności. Jeśli będzie brakowało aktualnych, niezbędnych do kwalifikacji badań, zostaną one zlecone przez lekarza.

Po spełnieniu wymogów formalnych, kwalifikacji medycznej i wystawieniu przez lekarza orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności, InviMed przekazuje do Urzędu Miasta Poznania wniosek danej pary o zatwierdzenie finansowania.

Po pozytywnej decyzji Urzędu, koordynatorka opieki medycznej informuje parę o najbliższym możliwym terminie rozpoczęcia leczenia w ramach programu współfinansowanego ze środków miasta Poznania.

***

InviMed Poznań, ul. Strzelecka 49 (Victoria Business Center), tel.: 500 900 888, e-mail: invimed@invimed.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here