Prawnik

Termin „adwokat”, „prawnik” oraz „radca prawny” bardzo często używane są zamiennie. Tymczasem warto mieć na uwadze, że nie oznaczają one dokładnie tego samego. Kim tak naprawdę jest prawnik, a kim adwokat czy radca prawny?

Co dają studia na kierunku prawo?

Cechą wspólną adwokata, radcy prawnego oraz prawnika jest fakt, iż wszyscy, aby móc otrzymać dany tytuł, muszą ukończyć studia prawnicze. W Polsce studia te mają charakter jednolity, co oznacza, że trwają 5 lat, a ich wieńczy je obrona pracy magisterskiej. Osoba, która ową pracę obroni, może tytułować się magistrem bądź prawnikiem. W praktyce prawnik to ktoś, kto ukończył studia na kierunku prawo, przy czym nie ma tutaj znaczenia, w jakim dokładnie trybie – dziennym czy zaocznym. Prawnik posiada wiedzę dotyczącą tego, jak funkcjonuje polski system prawny. Podczas studiów musi on odbyć obowiązkową praktykę, która najczęściej ma miejsce w kancelarii prawnej bądź sądzie czy prokuraturze. Absolwent studiów prawniczych nie ma prawa reprezentować klienta przed sądem. Zazwyczaj absolwenci prawa decydują się pójść na aplikację, której czas trwania jest różny, w zależności od wybranego kierunku. Najczęściej prawnicy chcą zostać sędziami, prokuratorami, radcami prawnymi bądź adwokatami.

Kim jest radca prawny/adwokat?

Wielu osobom wydaje się, że słowo adwokat oznacza to samo, co radca prawny. Rzeczywiście, z punktu widzenia klienta nie ma większego znaczenia, czy uda się on do kancelarii adwokackiej, czy radcowskiej. W praktyce bowiem wiele kancelarii można znaleźć pod hasłem radca prawny Poznań (ewentualnie adwokat) bądź wymieniając miasto na inne, w którym szukamy pomocy prawnej. Radca prawny oraz adwokat mogą reprezentować swojego klienta przed organami sprawiedliwości, sporządzać w jego imieniu różnego rodzaju pisma, doradzać. Radca prawny oraz adwokat muszą ściśle przestrzegać zasad etyki zawodowej, która między innymi zabrania im jawnego reklamowania świadczonych usług. Aby zostać adwokatem lub radcą prawnym, należy w pierwszej kolejności ukończyć studia prawnicze, a następnie trwającą 3 lata aplikację. Tytuł można otrzymać po pozytywnym zaliczeniu egzaminu zawodowego.

Radca prawny czy adwokat?

Jeśli radca prawny i adwokat posiadają niemal takie uprawnienia, to dlaczego są tytułowani w różny sposób? Takie pytanie zadaje sobie wielu klientów, natomiast odpowiedź na nie jest bardzo prosta – wynika to z zaszłości historycznych. Niegdyś istniał jedynie zawód adwokata, co zmieniło się w czasach PRL. Wtedy też prawnik mógł zostać również radcą prawnym – nie prowadził on kancelarii, a pracował w instytucjach państwowych czy spółdzielniach. Adwokaci mogli wtedy reprezentować wyłącznie osoby fizyczne, nie mogli zaś zajmować się sprawami przedsiębiorstw. Niemniej jednak po upadku komunizmu w Polsce radcy prawni i adwokaci zyskali takie same uprawnienia. Różnica polega jednak na tym, że radca prawny wciąż może zostać zatrudniony w przedsiębiorstwie w ramach umowy o pracę, choć oczywiście może jednocześnie prowadzić własną kancelarię. Adwokaci zaś muszą rozliczać się z firmami na zasadach B2B. Ciekawostką jest, że adwokaci noszą przy todze zielony żabot, zaś radcy prawni – niebieski. Podlegają oni pod inne organy, bowiem radcy prawni należą do Okręgowych Izb Radców Prawnych, zaś adwokaci do Okręgowych Rad Adwokackich. Z punktu widzenia klienta nie ma to jednak większego znaczenia, chyba że chce on zgłosić zażalenie. Co więcej, radca prawny oraz adwokat powinny dokładnie oznaczyć w nazwie swojej kancelarii tytuł, jaki posiadają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here