studia dzienne czy studia zaoczne

Wybór studiów to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu większości maturzystów. Poza wyborem interesującego kierunku młodzi ludzie muszą podjąć decyzję, czy chcieliby studiować w trybie stacjonarnym, czy zaocznym. Czym różnią się oba tryby, jakie są ich zalety i wady i który tryb nauki lepiej wybrać?

Studia dzienne i studia zaoczne — czym się różnią?

Zdecydowana większość studentów wybiera studia dzienne — inaczej mówiąc studia stacjonarne. Powodów takiej decyzji może być wiele, jednak podstawową zasadą jest to, że studia dzienne gwarantują bezpłatną naukę, w przeciwieństwie do studiów zaocznych, za które należy uiścić czesne. Co więcej, w tym trybie zajęcia odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku — podobnie jak w przypadku nauki w szkole średniej. Studenci dzienni przyznają, że studia w trybie dziennym przypominają nieco ich dotychczasową naukę i zdecydowanie łatwiej jest im wdrożyć się w studiowanie, gdy codziennie uczęszczają na wykłady.

Studia niestacjonarne (w trybie zaocznym) zazwyczaj odbywają się w weekendy — najczęściej w soboty i niedziele, choć nierzadko także w piątki. W większości przypadków tzw. zjazdy na uczelniach odbywają się co dwa tygodnie — studenci zaoczni zazwyczaj pojawiają się więc na zajęciach dwa razy w miesiącu. Na niektórych kierunkach studia mogą odbywać się także popołudniami, jednak zależy to od wcześniej ustalonego planu nauczania. Studia zaoczne różnią się także wcześniej wspomnianym czesnym — opłatą za studia. Jego wysokość zależy od uczelni i studiowanego kierunku, jednak zazwyczaj nie jest to kwota niższa niż 1000-2000 zł za semestr.

Studia niestacjonarne i stacjonarne — zalety i wady

W Polsce tylko niewiele szkół wyższych oferuje ciekawe kierunki, które można by studiować zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. Jedną z nich jest uczelnia Collegium Humanum w Poznaniu, która, dzięki szerokiej ofercie studiów w każdym trybie, pozwala kandydatom dostosować studiowanie do planu dnia. W większości przypadków studenci mają jednak do wyboru tylko jeden system zajęć. Jest to zazwyczaj podyktowane małą ilością kandydatów zainteresowanych kierunkiem. Planując więc studia, warto zdecydować wcześniej, czy chcemy uczyć się w systemie dziennym, czy może zaocznym i poznać zalety i wady obu tych rozwiązań.

Zalety i wady studiów niestacjonarnych

Niewątpliwie jedną z największych zalet studiów zaocznych jest to, że odbywają się one tylko w weekendy i zazwyczaj raz na dwa tygodnie. Student zaoczny ma więc możliwość pracować i poświęcić czas w tygodniu na zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego. Co więcej, podejmując pracę, student wcześniej staje się niezależny finansowo i może rozpocząć samodzielne życie ;). Studia zaoczne dają także możliwość wychowywania dzieci, lub zajmowania się nauką na dodatkowym kierunku. Dzięki nauce w takim trybie studenci mogą wybrać interesujący kierunek kształcenia nawet na oddalonej od miejsca zamieszkania uczelni, gdyż rzadkie wyjazdy nie powinny stanowić większego problemu.

Mówiąc o wadach studiów niestacjonarnych, studenci najczęściej wspominają o konieczności uiszczenia czesnego. Warto jednak zaznaczyć, że każdy student, pracując, zazwyczaj jest w stanie odłożyć wymaganą kwotę i zapłacić za naukę. Inną wadą może być brak czasu na życie towarzyskie, jednak z reguły jest to kwestią odpowiedniej organizacji czasu i oddzielenia od siebie studiowania, pracy i spotkań ze znajomymi.

studia dzienne i zaoczne

Zalety i wady studiów stacjonarnych

Największą zaletą w przypadku studiów dziennych jest to, że uczelnia nie pobiera opłat za udzielanie nauki. Co więcej, zajęcia na studiach dziennych odbywają się przez cały tydzień, dzięki czemu studenci już na uczelni przyswajają zdecydowanie więcej wiedzy w porównaniu do studentów zaocznych. Studia dzienne nie wymagają więc poświęcenia tak dużej ilości czasu na uczenie się w domu we własnym zakresie. Dodatkowo, zajęcia na studiach stacjonarnych często obejmują różnorodne ćwiczenia praktyczne, na które zwyczajnie nie ma czasu podczas studiowania zaocznego. Warto zaznaczyć, że studia dzienne cechują się także większym wyborem zajęć fakultatywnych i specjalności, co w przypadku nauczania zaocznego często jest wcześniej narzucane studentom. Studia dzienne to także gwarancja nowych znajomości i przyjaźni. Studenci spędzają bardzo dużo czasu na uczelni, co przekłada się na nawiązanie bliższych relacji z innymi osobami.

Minusem studiowania dziennego jest częsty brak czasu na pracę zarobkową. Doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne dla każdego pracodawcy, a w przypadku spędzania całych dni na uczelni, studenci zwyczajnie nie mają kiedy pracować. Rozwiązaniem jest podejmowanie pracy zleceniowej lub weekendowej, co dość łatwo można połączyć ze studiowaniem. Niejednokrotnie studenci poszukują pracy w internecie, którą mogliby wykonywać z dowolnego miejsca o dowolnej porze.

Studia dzienne i zaoczne — które wybrać?

Wybór uczelni wyższej i trybu studiowania powinien być dobrze przemyślany i spełniać oczekiwania studenta. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy wybrany kierunek studiów można studiować zarówno zaocznie, jak i stacjonarnie. Oba tryby mają swoje wady i zalety, dlatego przemyśl, który z nich będzie Ci bardziej odpowiadał. Pamiętaj, że studia to nie tylko wymagająca nauka, ale także różnorodne stypendia, ciekawe imprezy integracyjne w akademiku i wiele nowych, cennych znajomości!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here