Rośliny ogrodowe – jak wybrać najlepiej

Ogród to wizytówka naszego domu. Jak wybrać rośliny, które będą świetnie wyglądać przez cały rok, nie sprawiać nam problemów, a do tego nie będą od nas wymagać ogromu pracy? Niestety często zdarza się, że przy wyborze roślin do ogrodu decydują za nas emocje, a podjęte wówczas spontaniczne decyzje, rzadko kiedy są dobre. Zdarza się oczywiście, że przypadkowo trafimy i rośliny będą pięknie kwitły, jednak częściej okazują się one być bardzo problematyczne. Da się tego uniknąć?

Ogród, który aranżujecie powinien być urządzony w taki sposób, by wyglądał pięknie i atrakcyjnie przez cały rok. Warto różnicować rośliny, które w nim sadzicie, ale bez przesady. Misz-masz kolorów i gatunków nie jest mile widziany. Do wszystkiego należy podejść zdroworozsądkowo. Jeśli macie wątpliwości czy Wasz pomysł jest dobry, rozrysujcie sobie to wszystko na kartce lub skorzystajcie z programu graficznego. Pamiętajcie, że rośliny z czasem będą się rozrastać, zarówno w szerz, jak i w górę. Z przodu sadźcie te niższe, z tyłu wyższe. Jak wybrać rośliny ogrodowe, które nie sprawią Wam problemu?

Warunki w ogrodzie, a roślinność

Najważniejsze kwestie przy kupnie roślin do ogrodu to stanowisko i podłoże, jakie w nim macie. Sporo roślin jest światłolubnych i optymalnie sadzić je od strony zachodniej lub południowo-zachodniej. Rośliny powinno się dopasować do naszego ogrodu także pod względem podłoża na działce. Są rośliny, które lubią piaszczyste gleby, jednak znajdą się i takie, którym sprzyja ziemia gliniasta i ciężka. Ważne jest też pH gruntu oraz jego wilgotność. Oczywiście ziemię można nawozić i użyźniać, jednak nie zawsze taki zabieg pomaga. Warto przemyśleć to już na etapie kupowania roślin do ogrodu.

Rady dla ogrodnika laika:

  1. Nie kupuj roślin wymagających i specyficznych, zacznij od tych nieskomplikowanych w uprawie.
  2. Sadź obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach, łatwiej będzie Ci o nie dbać.
  3. Zadbaj o odpowiednie warunki już kupując sadzonki, ograniczysz problemy.
  4. Pamiętaj, gęsto nie znaczy dobrze. Zatroszcz się o prawidłowe odstępy miedzy roślinami.

Mieszaj rośliny kwitnące w różnych okresach roku

Ogród powinien być piękny cały rok, a co za tym idzie, nie możesz w nim posadzić jedynie roślin, które kwitną wyłącznie latem. Połącz ze sobą rośliny letnie jak jeżówka purpurowa, lawenda wąskolistna, driakiew kaukaska, przetacznik kłosowy, z gatunkami, których okres świetności to schyłek lata i jesień. Nie zapomnij o trawach ozdobnych i zimozielonych roślinach, dzięki którym ogród zawsze będzie wizytówką Twojego domu!

jezowka

Źródło: https://www.bilscy.info/jezowka-echinacea

Dopasuj rośliny do ich przeznaczenia

Co to oznacza? Od tego czy planujesz skalniak, oczko wodne czy też wrzosowisko zależeć będzie roślinność, którą powinieneś wybrać. Szukając czegoś, co możesz posadzić w wilgotnej okolicy oczka wodnego rozważ wybór takich gatunków jak: kmieć błotna, języczka pomarańczowa, wiązówka purpurowa, pełnik, trojeść krwista, czy mozga trzcinowata. Na wrzosowiskach najlepiej rosną gatunki, które lubią kwaśną glebę. Poza znanymi i oczywistymi wrzosami i wrzoścami odnajdą się tu np.  modrzewnice, borówki, pierisy, dzwonek brzoskwiniolistny, goździk kropkowany oraz trawy ozdobne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here