Prawdziwe kino w domu – taki sprzęt doceni każdy kinomaniak

Urządzenie w mieszkaniu pokoju kinowego to spore wyzwanie finansowe, wymagające przede wszystkim dodatkowej przestrzeni. Są jednak sposoby, by tradycyjny salon zamienić w salę kinową, w której każdy seans będzie przyjemnością. Przeczytaj jaki sprzęt kupić, by siedząc na kanapie poczuć się jak w kinie.

Prywatna sala kinowa – marzenie do spełnienia

Otuleni obrazem i dźwiękiem, siedząc na miękkim fotelu, oglądacie wciągający film, a wokół nikogo, kto chrupie popcorn albo siorbie colę. Cisza, komfort, żadnych długich reklam przed seansem. Pełen relaks. Prywatna sala kinowa w domu. Realnie patrząc mało kto może sobie pozwolić na przeznaczenie jednego, osobnego pomieszczenia, wyłącznie na cele seansów filmowych. Dlatego w poszukiwaniu kompromisowego rozwiązania coraz bardziej powszechne jest wyposażanie salonów w dobry sprzęt, który korzystnie wpływa na jakość obrazu i dźwięku. Instalacja takiego sprzętu w salonie czy sypialni pozwoli stworzyć namiastkę kina we własnym domu.

Otuleni dźwiękiem

Współczesne zestawy kina domowego

W co zatem musi wyposażyć się każdy kinomaniak-domator? Jakie są składowe zestawu kina domowego? Telewizor (lub projektor multimedialny), jest osobnym elementem i nie zalicza się go do składowych zestawu kina domowego, choć oczywiście bez niego nici z seansu. Wybierając telewizor sprawdź takie parametry jak: rozdzielczość, kontrast i jasność. Pamiętaj też, by nie kierować się tylko przekątną ekranu – powinna być ona dostosowana do wielkości pomieszczenia. Sprawdź też koniecznie czy telewizor posiada odpowiednią liczbę i rodzaj złączy, by nie napotkać kłopotów z podłączeniem do niego źródła, czyli pierwszego z właściwych elementów kina domowego. Źródłem może być np. odtwarzacz DVD lub blu-ray. Kolejne elementy składowe systemu kina domowego to zestaw głośników oraz amplituner.

Warto sobie uświadomić, że odtwarzacze odpowiedzialne są za przekazywanie nie tylko obrazu, ale i ścieżki dźwiękowej. Na rynku dostępne są także odtwarzacze blu-ray 3D, dzięki którym, w domu można oglądać filmy nagrane w technologii 3D. Więcej o odtwarzaczach blu-ray 3D przeczytasz tutaj. Odtwarzacz blu-ray przewyższa odtwarzacze DVD jakością, z którą potrafi odtworzyć obraz i dźwięk.

Jeśli posiadasz telewizor z wyjściem USB, odtwarzacz stanie się zbędny, gdyż możesz bezpośrednio podpiąć nośnik danych i to on stanie się wtedy źródłem. Podobnie w przypadku SmartTV – odtwarzanie może odbywać się z serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO. Obraz może być przesyłany także za pomocą tunera telewizji satelitarnej lub kablowej, które coraz częściej nadają w formacie HD.

Współczesne zestawy kina domowego

Otuleni dźwiękiem

Kolejnym elementem zestawu jest amplituner – to tuner dźwięku (przekształcający sygnał cyfrowy w analogowy) oraz wzmacniacz w jednym. Amplituner posiada porty, do których podłącza się telewizor, głośniki oraz odtwarzacz. Jeśli wiesz, ile głośników chcesz zainstalować, będzie to parametr, który zadecyduje o wyborze amplitunera. Każdemu, kto choć trochę interesował się jakością dźwięku, nie obce jest zapewne hasło „5.1”. Odnosi się ono właśnie do liczby głośników w zestawie kina domowego. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników (2 przednie kolumny, 1 głośnik centralny, 2 boczne efektowe głośniki). Druga cyfra mówi o tym, ile w zestawie znajduje się głośników obsługujących najniższe częstotliwości (subwoofer). Spotykamy także zestawy 5.0, 7.1, 11.2 oraz jeszcze bardziej rozbudowane. Warto zadbać, by wszystkie elementy zestawu kina domowego spięte były ze sobą kablami dobrej jakości (co najmniej miedzianymi, choć na rynku dostępne są też kable srebrne, złote i platynowe).

Obecnie zestaw kina domowego ma do spełnienia inne, dodatkowe zadania niż jeszcze dekadę wcześniej. Kiedyś służył tylko do oglądania filmów, dziś dobrze, jeśli zestaw daje dodatkowe możliwości: słuchanie muzyki, granie w gry, przeglądanie Internetu. Dzięki nowoczesnym zestawom można stworzyć we własnym mieszkaniu domowe centrum rozrywki dla całej rodziny i wspólnie spędzać wolny czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here