Opakowania jednorazowe z plastiku: czy wiemy jak się z nimi obchodzić

W ostatnich latach odbywa się dość głośna debata publiczna na temat opakowań jednorazowych. Wiele z tych produktów do pakowania wykonanych jest z plastiku. Nadchodzące lata przewidują zmiany prawa unijnego, dowiemy się jak wykorzystywać naczynia jednorazowe oraz z jakich materiałów mogą być one produkowane. Na dzień dzisiejszy ponad 40% wszystkich opakowań jednorazowych to plastik. Czy problem leży w tym surowcu, czy może w niewłaściwym obchodzeniu się z nim?

Opakowania plastikowe – co to takiego?

Kiedy rzucimy do dyskusji publicznej ten temat spotkamy się z kilkoma grupami. Jedni uważają, że kubki plastikowe i tacki jednorazowe, szeroko wykorzystywane w gastronomii powinny całkowicie z niej zniknąć, a zastąpić powinny je ekologiczne pudełka. Tak dzieje się już w niektórych dużych firmach, jak np. w Ikei, gdzie naczynia jednorazowe są zakazane, lub w sieci McDonalds, gdzie od roku 2020 plastikowe słomki zastąpiono papierowymi.

Eksperci twierdzą jednak, że mimo szczerych i dobrych chęci ustawodawców i społeczeństwa, opakowania jednorazowe nie znikną z naszej przestrzeni tak szybko, jak byśmy tego chcieli. Powodów jest kilka. Po pierwsze, jak dowiadujemy się od ekspertów z  Ajk-opakowania.eu, opakowania plastikowe z gastronomii to jedynie niewielki odsetek wszystkich opakowań jednorazowych na rynku – zdecydowana większość pochodzi z pakowania żywności i innych produktów, które codziennie nabywamy w sklepach. Opakowania plastikowe zapewniają niską wagę brutto produktu, pozwalają na zachowanie świeżości i długiej daty do spożycia, a także są trwałe. Ponadto producenci cenią opakowania jednorazowe oraz naczynia plastikowe jako wartościowy element marketingowy.

Część produktów na rynku to opakowania ekologiczne, wykonane z materiałów biodegradowalnych i nieszkodliwych dla środowiska naturalnego. Zdecydowana większość to jednak owiany złą sławą plastik, jak np. opakowania jednorazowe do żywności z polistyrenu, w które pakowane są np. obiady na wynos, a także PET, czyli politereftalan etylenu, w który pakowane są napoje, owoce, sosy i setki innych produktów spożywczych.

Ekologiczne opakowania jednorazowe

Fot. Ekologiczne opakowania jednorazowe

Jak obchodzić się z plastikowymi opakowaniami?

Bardzo wiele opakowań jednorazowych wykonanych jest z plastiku pochodzącego z recyklingu. Dla firm wychwytywanie odpadów i ponowne włączenie ich do wykorzystania to aspekt czysto ekonomiczny i praktyczny. Kubki jednorazowe, tacki plastikowe czy inne tego typu naczynia nie stanowią dużego zagrożenia, jeśli są odpowiednio segregowane i składowane u źródła. Choć w naszej świadomości wciąż widnieją obrazki związane z zaśmieconymi plażami i oceanami, nie jest to wina samego surowca, ale niepoprawnego gospodarowania nim.

Warto zwrócić uwagę na to, że w polityce funkcjonowania bardzo wielu światowych firm jest zrównoważone gospodarowanie zasobami. Krokiem ku lepszemu jest wydłużenie cyklu życia produktu, poprzez produkcję opakowań jednorazowych pochodzących wyłącznie z recyklingu. Współczesne technologie produkcji pozwalają przetwarzać kubki plastikowe czy tacki jednorazowe w inne produkty wykonane z tego samego materiału. Minusem jest fakt, że plastik w pewnym stopniu pochłania zapachy, dlatego nie zawsze może mieć identyczne wykorzystanie i krążyć w tym samym cyklu życia produktu.

Podsumowując, naczynia jednorazowe z plastiku potrafią być szkodliwe dla środowiska tylko wówczas, jeśli nieodpowiednio je segregujemy, składujemy i jeśli nie przewidujemy ich ponownego wykorzystania. Biorąc pod uwagę szereg zalet opakowań jednorazowych z plastiku warto poznać dobre praktyki, jak się z nimi obchodzić i wdrażać to w życie, obserwując jak zastępują je powoli opakowania ekologiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here