Naramowice - dzielnica Poznania z historią, czy warto tu zamieszkać?

Poznań, stolica województwa wielkopolskiego, podzielony jest na 42 jednostki pomocnicze. W ramach podziału administracyjnego w Poznaniu wyróżniono aż tyle różnych osiedli. Każde z nich wybiera własną radę, która jest jego organem uchwałodawczym. Jednym z osiedli w Poznaniu są Naramowice. Bliskość centrum to tylko jeden z atutów tego osiedla, który decyduje o tym, że warto tam zamieszkać.

Położenie dzielnicy

W północnej części Poznania znajduje się osiedle Naramowice. Od północy i wschodu dzielnica ta jest ograniczona torami kolejowymi i rzeką Wartą, od południa ulicą Lechicką do Umultowskiej, wyłączając z tego teren Wilczego Młyna, a od zachodu ulicą Umultowską ku torom kolejowym.

Dzielnica graniczy z Umultowem i Różanym Potokiem na północy, z doliną Warty na wschodzie, z Winogradami, Wilczym Młynem i Osiedlem Władysława Łokietka na południu, jak i z Piątkowem na zachodzie.

Krótka historia Naramowic

Niegdyś Naramowice były wsią pod Poznaniem. Pierwsze wzmianki o takiej osadzie pochodzą z 1366 roku. Następnie w 1580 roku była to wieś szlachecka położona w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W XVIII wieku obejmowała dwór i dwa młyny, a także browar, karczmę i kuźnię. W drugie połowie XIX wieku Naramowice były dużą wsią, z osadami Wilczy i Różany Młyn oraz Naramowice Olędry. 

Po II wojnie światowej miejscowość rozwijała się pod kątem rolno-przemysłowym. W 1950 roku Naramowice wyłączono z gminy Piątkowo i włączono do Poznania. Jeszcze w latach 1954-1990 obszar ten należał do dzielnicy Stare Miasto.

W 1993 roku  w Poznaniu utworzono dwie jednostki pomocnicze miasta, mianowicie osiedle Wilczy Młyn oraz osiedle Naramowice.

Dlaczego warto tu zamieszkać?

Bliskość terenów zielonych, sprzyjających uprawianiu sportu i rekreacji – samemu lub z całą rodziną, sprawiają, że Naramowice są bardzo dobrą lokalizacją do zamieszkania w Poznaniu. Poza tym dojazd z Naramowic do centrum i innych dzielnic miasta jest ułatwiony – można spokojnie wykorzystać do tego celu szeroką sieć komunikacji miejskiej. Na osiedlu Naramowice powstają nowe budynki mieszkalne, takie jak te przy ul. Karpiej budowane przez dewelopera Red-co.net. Być może to dobra okazja na zakup lokalu mieszkalnego na takim osiedlu jak Naramowice.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here