Kupowanie drewnianej donicy ogrodowej – jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Kwiaty i drzewka to esencja każdego ogrodu. To pełni piękna wymagają od nas odpowiednich naczyń. Drewniane donice ogrodowe pasują idealnie – są trwałe, niedrogie, potrafią być bardzo urocze i świetnie wpasowują się w otoczenie. Wybierając się na wiosenne zakupy do marketu ogrodowego, lub odwiedzając sklep z produktami ogrodowymi online, musimy mieć się na baczności. Nieprzemyślany zakup sprawi, że drewniana doniczka będzie niefunkcjonalna i zamiast zdobić ogród, wyląduje w cieniu garażu lub co gorsza, na śmietniku. Jak dobrze kupić donicę ogrodową z drewna? Oto mała podpowiedź.

Zwróć uwagę na dno drewnianej donicy

To pierwsza podpowiedź. Robiąc zakupy w markecie budowlanym, weź do ręki drewnianą donicę, lub jeśli jest za ciężka poproś o pomoc / konsultację, jednego z pracowników. Najwięcej uwagi poświęć dnu doniczki. Musi być grube i solidne, tylko w ten sposób, naczynie się nie zarwie, będzie trwałe i długowieczne. Niestety producenci asortymentu ogrodowego czasem, w celu oszczędności surowca, wykonują dno z bardzo okrojonej płyty lub cienkich desek. Sprawia to, że w całości wypełniona ziemią doniczka drewniana zarywa się i nie nadaje do niczego, czasem służąc zaledwie sezon lub dwa. Chcąc bazować na zakupach w internecie, godne polecenia będą donice ogrodowe z www.produktyogrodowe.pl.

donica drabinowa

Otwory drenażowe w dnie drewnianej donicy

Odpowiednie odprowadzenie wody z profilu glebowego jest ważną częścią uprawy roślin. Jeśli będziemy okresowo podlewać nasze nasadzenia, ale nie zadbamy o cyrkulację wody, wówczas istnieje duże ryzyko, że system korzeniowy zgnije, w gruncie stworzą się dobre warunki do rozwoju grzybów i bakterii, a roślina z czasem zwyczajnie umrze. Dlatego wymogiem koniecznym jest zakup takich drewnianych donic ogrodowych, w których producent przewidział odpowiedni drenaż. Ze względu na wcześniej wspomniane, solidne dno z jednolitej płyty drzewnej, wykonanie takich otworów samodzielnie może być problematyczne (choć możliwe, jeśli posiadamy odpowiednią wiertarkę). Odradzamy jednak przeróbek w fabrycznie nowych drewnianych doniczkach, bo nacisk i wibracje od wiertła mogą sprawić, że drewno popęka.

donica wloska

Fot. Donica w stylu włoski (ProduktyOgrodowe.pl)

Impregnacja ciśnieniowa drewnianych donic – po tym poznasz dobrego producenta

Drewniane doniczki same w sobie są solidne – opierają się uszkodzeniom mechanicznym, powiewom wiatru, wilgoci, a także intensywnemu promieniowaniu słonecznemu. Jednak aby być pewnym długoletniej trwałości takiej donicy ogrodowej, dobrze jest upewnić się, że producent zaimpregnował ją ciśnieniowo. Taka forma zabezpieczenia pozwala ochronić donicę drewnianą na okres nawet 10 lat. My jednak zalecamy co 4-5 lat oczyścić naczynie i samodzielnie położyć powłokę ochronną do drewna. Nie oszczędzajmy na preparatach ochronnych, bo dokładne pokrycie nimi całej donicy sprawi, że zachowa ona świetny wygląd nawet przez dekady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here