Kiedy sadzić trawy ozdobne?

0
2397

Współczesne ogrody to ogromna różnorodność roślin, które sprowadzane bywają z najdalszych nawet zakątków globu. Znaleźć można w nich rośliny z różnych stref klimatycznych i spotykane w różnych ekosystemach. Coraz większą popularność zyskują różnego rodzaju ozdobne trawy i spokrewnione z nimi gatunki roślin. Jak wszystkie inne rośliny, trawy takie wymagają specjalnego traktowania. Kiedy i w jaki sposób sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne – podstawowe informacje

W naukowym ujęciu trawy, to alternatywna nazwa rodziny roślin wiechlinowatych, których to na świecie występuje kilkanaście tysięcy gatunków. W rodzinie tej znaleźć można rośliny o bardzo różnej wielkości i wyglądzie, które łączy jednak charakterystyczny pokrój. Rośliny te stanowią w wielu ekosystemach znaczną większość zielonej masy. Tylko w Polsce naturalnie występuje sto pięćdziesiąt gatunków traw.

Popularnie jednak trawami nazywa się również inne rośliny, które w rzeczywistości trawami nie są. Najczęściej zalicza się tu rośliny z rodziny turzycowatych, sitowatych i pałkowatych. Ma to związek z ich bliskim pokrewieństwem i podobną morfologią (wyglądem). W ogrodnictwie pojęcie traw używane jest zazwyczaj w tym drugim znaczeniu, tak też używane jest poniżej.

Warto tutaj zauważyć, że trawy to bardzo szeroka grupa roślin, które znacznie różnią się od siebie nie tylko cechami zewnętrznymi, ale i naturalnym środowiskiem, w jakim występują. Wiele z nich to rośliny, które w przyrodzie żyją w klimacie bardzo suchym, składając się na wielkie trawiaste formacje, typu sawann. Inne znaleźć można w miejscach zdecydowanie bardziej wilgotnych. Niektóre z nich w swoim naturalnym środowisku pozostają zielone cały rok, inne znacznie zmieniają się wraz z porami roku.

Dlatego więc porę i metodę sadzenia traw ozdobnych należy więc indywidualnie dobrać do danego gatunku. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule, jest zatem znacznie bardziej skomplikowana, niż by się mogło wydawać.

Kiedy sadzić trawy ozdobne? Jak się do tego zabrać?

Większość gatunków popularnych traw ozdobnych sadzi się wczesną wiosną. W naszym klimacie sadzonki posadzone w tym okresie będą miały wystarczająco dużo czasu, by rozwinąć się na tyle, by przetrwać niekorzystny okres zimowy. Jak pokazuje doświadczenie, przeżywalność zimy przez rośliny posadzone latem jest zdecydowanie mniejsza.

Młode rośliny wysadza się w specjalnie przygotowanych wcześniej dołkach – około dwa razy większych niż bryła korzeniowa. Korzenie sadzonki dobrze jest wcześniej umieścić na pewien czas w pojemniku z wodą. Ziemię w przygotowanym dołku należy nieco spulchnić i – jeżeli gleba w danym miejscu jest raczej wilgotna – wykonać odpowiedni drenaż. Po umieszczeniu sadzonki na miejscu należy dokładnie obsypać ją ziemią, solidnie ubijając po bokach. Wiele gatunków traw ozdobnych dość szybko tworzy pokaźnych rozmiarów kępy, warto więc zapewnić im dobre podparcie. Świeżo posadzone traw należy podlać sporą ilością wody.

Jak już wspomniano wcześniej, dokładny czas i sposób sadzenia trawy zależy od jej gatunku. Na rynku obecnie znaleźć można setki gatunków, oraz wiele kultywarów (odmiany uprawne danego gatunku). Należy zatem bezwzględnie przed wysadzeniem zapoznać się z informacją producenta dotyczącą warunków uprawy.

Co dalej? Jak dbać o trawy ozdobne?

Kwestią, o jakiej nie można zapominać, jest to, że trawy to w zdecydowanej większości rośliny, które w przyrodzie tworzą duże zbiorowiska złożone z osobników jednego, albo kilku gatunków. Są więc pewien sposób roślinami społecznymi. Sadzenie pojedynczego egzemplarza jest najczęściej niezgodne z charakterem gatunku, dlatego też niezbędne są specjalne starania, dzięki którym roślina będzie miała się dobrze w miejscu posadzenia.

W stanie naturalnym większość traw tworzy charakterystyczne kępy. Ich cykl życiowy zależny jest od pór roku. Rozwijają się wiosną, a na zimę usychają. W kolejnym roku z kępy wyrastają kolejne, młode źdźbła. Wiele traw z każdym rokiem zwiększa nieco swój rozmiar. Odpowiednio pielęgnowane trawy mogą być ozdobą ogrodu przez wiele sezonów. Najważniejszym zabiegiem, jaki wykonuje się na trawach, jest ich przycinanie. Najlepiej jest to zrobić wczesną wiosną, zanim wyrosną nowe źdźbła. Zeschnięte kępy przycina się kilka centymetrów nad ziemią. Istnieje też szkoła, według której trawy należy przycinać jesienią – tuż po zeschnięciu. Warto jednak pozostawić zeschnięte kępy na całą zimę, gdyż nie tylko zachowują one wtedy swój walor ozdobny, ale również stanowią schronienie dla licznych gatunków ptaków.

Jednak nie wszystkie gatunki traw zsychają na zimę i niektóre pozostają zielone przez cały rok, a usychają tylko najstarsze źdźbła. Takich traw nie przycina się, ale polecanym zabiegiem pielęgnacyjnym, który również wykonuje się wczesną wiosną, jest wyczesywanie zeschniętych fragmentów rośliny.

Różnorodność w ogrodzie nie zawsze pożądana

Dobierając trawy do swojego ogrodu, warto zastanowić się również nad kwestią różnorodności. W sprzedaży znaleźć można obecnie wiele gatunków, łatwo też zdobyć różnorodne trawy o wybitnych walorach ozdobnych. Czy jednak zawsze trzeba sadzić tylko te najpiękniejsze gatunki.

Doświadczenie pokazuje, że najlepiej wyglądają te ogrody, w których dąży się do odtworzenia naturalnych warunków dla uprawianych gatunków roślin. W przyrodzie zbiorowiska trawiaste zbudowane są często z różnych gatunków, które różnią się znacznie wielkością i pokrojem, a przez to pełnią różną funkcję. Trawy okazałe warto sadzić w towarzystwie gatunków mniejszych, ale o podobnych wymaganiach, które będą stanowiły dla nich naturalne tło. Odpowiednia kompozycja pozwala na uwydatnienie piękna posiadanych gatunków traw. Nieumiejętne zmieszanie gatunków mocno wyróżniających się nie daje równie pozytywnych efektów. Coraz bardziej popularną praktyką jest również unikanie mieszania gatunków pochodzących z różnych stron świata. Dzięki temu uzyskuje się ogrody o bardzo naturalnym wyglądzie, w których poszczególne rośliny harmonijnie koegzystują ze sobą.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here