informatyk w pracy

Czasami spotykamy się z wieloma problemami związanymi z komputerem. Czasem jest to niepoprawnie wsadzony dysk twardy HDD, czasem pamięci RAM a jeszcze innym razem musimy położyć nową pastę termo-przewodzącą na procesor. Nie wszystkie problemy możemy rozwiązać za pomocą samego rozkręcenia komputera.

Niektóre błędy mają swoje inne przyczyny, które leżą po stronie oprogramowania. Z komputerami stacjonarnymi jest o tyle łatwiej, że lepiej się dostać do części komputerowych takich jak karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, płyta główna, procesor, mostek, radiator, piny, zasilacz czy CD-ROM a jeszcze kiedyś stacja dyskietek.

W przypadku laptopów jest to niestety utrudnione, ponieważ musimy rozkręcić go całego, a to wymaga cierpliwości, czasu i umiejętności. Nie wszystkie problemy leżą jednak po stronie sprzętu, czasem możemy zmienić ustawienia w tak zwanym BIOSIE czyli Basic Input Output System (podstawowy system wejścia-wyjścia). Zmiany, które możemy w nim wprowadzić to na przykład włączenie lub wyłączenie karty dźwiękowej. Czasem, gdy nie działa nam na przykład dźwięk w komputerze to szukamy przyczyny w sprzęcie i rozkręcamy komputer w poszukiwaniu usterki.

Może okazać się, że karta dźwiękowa jest poprawnie podłączona i gołym okiem nie będziemy w stanie dostrzec błędu. Wówczas należy sprawdzić ustawienia BIOS. Albowiem ów karta dźwiękowa może być zwyczajnie ustawiona na „disabled”, czyli wyłączona i komputer nie będzie jej czytać. Zazwyczaj wystarczy tylko przełączyć opcje na „enabled”. W BIOSIE można wykonać też wiele innych przydatnych czynności, można ustawić hasło na BIOS, aby nikt niepowołany nie mógł dostać się do ustawień naszego komputera i ich zmienić bez naszej wiedzy.

jak wejść do biosu

Do podstawowego systemu wejścia-wyjścia nie jest się trudno dostać. Bardzo często spotykamy się z tym problemem. Jak wejść do biosu? Otóż nie jest to wcale taka trudna sprawa. Przy uruchomieniu każdego komputera wyświetlają się pewne komunikaty na ekranie monitora. Czasem wystarczy po prostu przeczytać co jest na nich napisane. Może to wyglądać następująco: „Press F12 to enter boot menu, press F2 to enter SETUP”. Co w takim razie należy zrobić, aby wejść do BIOSu?

Wcisnąć klawisz F2. Czasem potrzeba, abyśmy wciskali kilka razy pod rząd i trzeba to robić praktycznie natychmiastowo po pojawieniu się komunikatu, bo jeśli tego nie zrobimy, to komputer uruchomi się normalnie. W różnych komputerach są różne biosy i różne konfiguracje.

Zatem istnieje wiele możliwych kombinacji klawiszowych. Na przykład w BIOSIE Phoenix w laptopie Fujitsu Siemens, aby dostać się do ustawień należy przycisnąć klawisz F2. Klawisz F2 odpowiada za opcję boot menu. W innych laptopach czy komputerach trzeba wciskać klawisz DEL. Do czego używamy ustawień BIOS? W BIOSIE możemy ustawić naprawdę wiele rzeczy. Możemy włączać i wyłączać porty USB.

Możemy także konfigurować datę i godzinę oraz sprawdzić parametry komputera takie jak dostępne karty rozszerzeń czy podłączone urządzenia. Najczęstszym powodem dostania się do systemu BIOS jest po prostu zainstalowane nowego systemu operacyjnego. Komputer zazwyczaj dokonuje tak zwanego „bootowania” z dysku twardego. „Bootowanie” to informacja dla komputera, od czego ma zacząć, czyli co uruchomić jako pierwsze. Jeśli mamy system operacyjny na dysku CD lub DVD to musimy wejść do systemu podstawowego wejścia-wyjścia i przejść do zakładki „Boot Menu” lub „Boot”, nazwa ta może się zmieniać w zależności od wersji biosu.

komputer klawiatura

Jeśli dostaniemy się do opcji bootowania, to ustawiamy CD-ROM jako priority albo primary boot. Jeśli system operacyjny mamy na USB to musimy opcję bootowania ustawić na USB. Tak jak już było wspomniane, niektóre komputery mają opcję już na początku, że można wcisnąć klawisz specjalny i odpowiedzialny za uruchomienie boot menu. Nie konieczne trzeba wchodzić do systemu bios. Można bezpośrednio z poziomu uruchamiania systemu.

Zazwyczaj jest to klawisz F12, ale czasem mogą wystąpić też różne inne. Czasami zdarza się, że ktoś wcześniej założył hasło do ustawień BIOS i nie możemy się do nich dostać. W tej sytuacji musimy zresetować pamięć CMOS. W tym celu powinno wystarczyć wyciągnięcie baterii litowej na kilkanaście sekund.

W przypadku komputera stacjonarnego jest o tyle prościej, że bateria jest na wierzchu płyty głównej i można ją spokojnie wyciągnąć. W laptopie sytuacja jest nieco utrudniona z powodu na zabudowę urządzenia. Jeśli wyciągnięcie baterii nie jest możliwe bądź nic nie pomogło, warto pobrać bootowanie oprogramowanie „CMOS CLEANER” i spróbować wyczyścić pamięć z poziomu programu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here