jak sparzyć pomidory

Pomidory są zdrowe, aromatyczne i tanie. Warto jeść ich dużo i w rożnych postaciach, bo nie tracą swych wartości nawet po obróbce termicznej.

Przetwory z pomidorów

Pomidory nadają się świetnie do rozmaitych przetworów. Kiedy sezon w pełni i warzywa są najsmaczniejsze, warto robić takich przetworów dużo, aby cieszyć się aromatem wspaniałych, dojrzewających w słońcu pomidorów prze całą zimę.

Najprościej jest wrzucić pomidorki po prostu do słoików. To opcja dla leniwych lub bardzo zajętych. Takie pomidorki wystarczy zasypać łyżką soli i odrobiną cukru. Nie trzeba nawet zalewać ich wodą, bo same puszczą mnóstwo soku podczas wekowania. Mamy dzięki temu gotową podstawę na sos do domowej pizzy, sos do makaronu, czy zupę.

Dla bardziej zaawansowanych jest też metoda nieco dłuższa, ale bardziej pożyteczna. W tej odsłonie pomidorki należy pokroić na cząstki i poddusić do odparowania nadmiaru płynu. Odrobina soli dla zakonserwowania i gotowe. Taki ekspresowy przecier można pakować w słoiki i wekować na zimę. Potem wystarczy naprawdę tylko lekko go podgrzać i pyszna pożywna zupka pomidorowa gotowa.

Warto też pomidory suszyć. Suszone pomidory w sklepie są bardzo drogie, a zrobienie ich w domu to łatwizna. Mięsiste pomidorki kroimy na połówki i usuwamy gniazda nasienne. Układamy je w sporych odstępach na blasze od piekarnika wyłożonej papierem pergaminowym. Powinny się teraz suszyć prze kilka do kilkunastu godzin w piekarniku nastawionym na 140 stopni. Gotowe pomidory można przechowywać w szczelnych woreczkach lub zalać oliwą. Będą wspaniałym dodatkiem do sałatek, gulaszów i innych potraw.

Sos pomidorowy
Domowy sos pomidorowy to znakomita propozycja dla prawdziwych smakoszy. Żaden kupny sos nie jest w stanie dorównać wersji przygotowanej własnoręczni. Jest wiele przepisów na sosy pomidorowe. Można je przygotowywać z pomidorów surowych, duszonych lub pieczonych. W każdej odsłonie sos będzie wyśmienity.

Do rożnych rodzajów sosów pomidorowych należy używać innych gatunków pomidorów. Te bardziej mięsiste i słodsze, świetnie sprawdzą się w sosach na zimno, ze świeżymi ziołami, natomiast te bardziej wodniste można wykorzystać do duszenia lub smażenia.

młode pomidorki

W lecie najlepszym wyborem orzeźwiające, delikatne i aromatyczne sosy na bazie surowych warzyw. Będą one idealnym dodatkiem do domowej pizzy, kanapek, czy sałatek, a są naprawdę bardzo łatwe w przygotowaniu. Tu przydadzą się pomidory słodkie i mięsiste, aby sos był wystarczająco gęsty i smakowity. Mogą to być pomidory malinowe lub paprykowe.

Do takich sosów zdecydowanie warto jest obrać warzywa, bo cząstki skórek mogą nie być przyjemne w jedzeniu.

Istniej kilka sposobów na to, jak sparzyć pomidory

Najwygodniej jest umieścić je w głębokim garnku i zalać wrzątkiem, aż do przykrycia całości, aby skórka była zanurzona w całości w wodzie. Dobrze jest też przedtem naciąć pomidorki przy szypułkach, aby wrzątek szybciej przedostała się do środka.

Pomidory powinny poleżeć we wrzątku dosłownie kilka sekund. Po wyjęciu skórka będzie z łatwością odchodziła od miąższu. Można tez pozostawić skórkę i przelać sos przez gęste sito. Ale w przypadku sosów, które robi się z surowych warzyw, zdecydowanie lepiej jest obrać pomidor wcześniej.

Sparzone i obrane pomidory, trzeba jeszcze pozbawić szypułek. Jeśli warzywa są wyjątkowo miękkie i wodniste można też wyjąć z nich gniazda nasienne, bo sos mógłby być zbyt rzadki. Pomidory wkładamy do misy blendera i miksujemy na gładką, jednolitą masę. Nie potrwa to długo, o pomidory są miękkie.

pomidory

Sos można oczywiście wzbogacić świeżymy lub suszonymi ziołami. Idealnie sprawdzi się tu np. bazylia lub oregano. Jeśli zaś wolimy bardziej treściwe sosy można też dodać cząstki cebulki dymki, szczypiorek lub kawałek papryki. Wszystko tu zależy od gustu i smaku. Na koniec warto też sos delikatnie doprawić solą himalajską i czarnym, świeżo mielonym pieprzem.

Bardziej gęste sosy powstają podczas duszenia pomidorów. Tutaj można użyć dowolnej odmiany lub mieszanki odmian. Pomidory nie muszą być obrane. Wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki wrzucić na rozgrzaną oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Powinny się dusić przez około piętnaście minut, aby cały nadmiar wody odparował, a na patelni pozostało samo skoncentrowane dobro.

Pomidory w trakcie duszenia zupełnie się rozpadną. Można je przetrzeć przez sito, aby pozbyć się skórek i innych pozostałości, które nam przeszkadzać przy jedzeniu. Taki sos również zawsze warto wzbogacić o ulubione przyprawy i inne dodatki np. marchewkę, cebulę czy pietruszkę. Dodatki nadadzą intensywnego aromatu i charakterystycznej nuty smakowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here