jak sformatować laptopa

Obecnie, sklepy komputerowe, zarówno te stacjonarne jak i te internetowe, mają w swojej ofercie bogaty wybór komputerów przenośnych. W zależności od kwoty jaką przeznaczyliśmy na zakup nowego laptopa, możemy wybierać między standardowym sprzętem domowego użytku, który w dobrej cenie posłuży nam na lata. Ewentualnie, kiedy potrzebujemy naprawdę profesjonalnego sprzętu do pracy z wymagającymi programami komputerowymi, mamy do dyspozycji już dużo lepsze jednostki, za odpowiednio większą cenę.

Dzisiejsze laptopy niczym nie ustępują jednostkom stacjonarnym, posiadają bowiem one naprawdę podzespoły wysokiej jakości. Oczywiście, jeśli porównywalibyśmy cenę podzespołów do komputera stacjonarnego z takimi samymi podzespołami w komputerze przenośnym, to cenowo zawsze wyrywa ta druga opcja. Jednak jeśli chodzi o wygodę użytkowania, oraz to, że w przyszłości nie będziemy uziemieni żadnymi kablami, zdecydowanie na wyższym stopniu podium znajdzie się popularny laptop.

Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup komputera, mamy do wyboru naprawdę wiele opcji i to teraz od nas już tylko zależy na jakim sprzęcie poprzestaniemy. Zdarzają się ludzie, którzy do dziś użytkują swojego pierwszego laptopa, kupionego ładnych parę lat temu. W momencie, w którym przesiądą się oni na nowy sprzęt, będą na pewno zachwyceni tym, jak wydajne są dzisiejsze komputery przenośne. Szybkość działania, uruchamiania aplikacji, to dziś zdecydowanie norma. Musimy jednak pamiętać, że aby ten stan trwał jak najdłużej musimy zadbać o prawidłowe użytkowanie naszego sprzętu.

laptop telefon

Nie możemy dać ponieść się szałowi ściągania programów, których nie potrzebujemy, tylko dlatego, że kiedyś nie mogliśmy z nich korzystać, a dzisiaj na takim sprzęcie już tak. Dodatkowo, jeśli już naprawdę musimy stać się w posiadaniu danego programu, pobierzmy go tylko z jego oficjalnej strony internetowej, od samego źródła. Nigdy nie dajmy się przekonać jego darmowym odpowiednikom, na nieznanych nam portalach. Takie działanie może skutecznie oprócz aplikacji, zainstalować na naszym komputerze niechciane nam wirusy.

Drugą sprawą, jeśli chodzi o ściąganie muzyki, lub filmów, to w dzisiejszych czasach się już praktycznie od tego odchodzi. Zapełnianie dysku plikami, to relikt przeszłości. Dzisiaj, kiedy dostęp do wszelakich plików mamy w formie online, nikt już prawie nie trudzi się, by ściągać je na dysk. Jeśli chcemy zatem oglądnąć jakąś nowość kinową, nie szukajmy pirackich wersji, nie pobierajmy ich z niezaufanych źródeł.

Zdecydowanie lepiej będzie dla nas, gdy wykupimy abonament na stronach oferujących filmy w jakości Ultra HD, ciesząc się nie dość, że legalnym źródłem filmów, to jeszcze w bardzo dobrej cenie. Ta sama sytuacja ma się do ściągania muzyki, dzisiaj posiadamy darmowe serwisy oferujące muzykę online.

Korzystajmy z nich i dajmy odpocząć naszemu dyskowi twardemu

Co jednak zrobić kiedy nasz komputer z biegiem czasu straci dawną wydajność? Być może każdy z nas wie, jak sformatować laptopa, jednak powinniśmy raczej uciekać się do tej metody jako do ostateczności. Na początku warto byłoby oszczędzić sobie reinstalacji systemu i poszukać przyczyny gdzieś indziej. Być może spadek wydajności spowodowany jest jakimś wirusem z którym poradzimy sobie poprzez zwykłe skanowanie systemu.

Ściągnijmy sobie zatem jeden ze skanerów dostępnych na pierwszych stronach Google, następnie musimy uruchomić dany program i dać mu chwilę na działanie. Jeśli okaże się, że na naszych komputerach zagnieździł się jakiś robak, wystarczy, że poddamy go kwarantannie, lub całkowicie skasujemy. Drugą sprawą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy na naszych dyskach nie są zainstalowane programy lub gry, z których już nie korzystamy.

kobieta laptop

Jeśli zdarzyła się taka sytuacji, powinniśmy poddać je odinstalowaniu, ponieważ skutecznie zwiększy to pojemność na naszych dyskach, a co za tym idzie odmulimy nasz system. Musimy wiedzieć, że partycja systemowa powinna mieć zawsze zapas wolnej przestrzeni na prawidłowe działanie. Jeśli jednak żadna z tych operacji nie przyniosła skutków, musimy poddać się ostateczności, czyli formatowaniu dysku.

Pamiętajmy jednak o tworzeniu bezpiecznej kopii zapasowej naszych plików, ponieważ proces formatowania dysku C, skasuje wszystkie pliki,, które zapisane są na tej partycji. Możemy dokonać takiej kopii poprzez przerzucenie plików na inną partycję, której nie poddajemy formatowaniu, lub zapisać je na dysku zewnętrznym. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie nasz ważne pliki są w bezpiecznym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here