Czym jest umowa o pracę tymczasową?

0
1161

Umowa o pracę tymczasową to rodzaj zatrudnienia okresowego. Jej specyfika polega na tym, że stronami umowy o pracę tymczasową są trzy strony – pracownik wykonujący zadania, firma, w której pracownik te zadania wykonuje i wreszcie agencja pracy, która formalnie zatrudnia pracownika i wysyła go do pracy w firmie, która podpisała z nią stosowną umowę. Wszystkie trzy strony na tej współpracy zyskują.

Korzyści z pracy tymczasowej dla pracodawcy

W wielu firmach zapotrzebowanie na pracowników zmienia się sezonowo. Niekiedy firmy mają spore trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby osób o określonych umiejętnościach na czas, kiedy potrzebują ich najbardziej. Mogą skorzystać wtedy ze wsparcia agencji pracy tymczasowej, która w krótkim czasie jest w stanie rekrutować odpowiednią liczbę wykwalifikowanych pracowników i skierować ich do pracodawcy.

Firma „zamawiająca” nie musi organizować procesu rekrutacji, nie ponosi też ryzyka, gdy rekrutacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Co ważne – to obowiązkiem agencji pracy tymczasowej jest zatrudnienie i prowadzenie spraw kadrowych (w tym ewidencjonowanie czasu pracy), a także rozliczanie urlopów i opłacanie składek pracownika.

Pracownik tymczasowy – ile może trwać umowa?

Dla części osób na rynku pracy oferta współpracy oparta o umowę o pracę tymczasową również może być atrakcyjna. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy osoba taka szuka zatrudnienia na określony czas (na przykład jako pracownik sezonowy) albo też, gdy nie może znaleźć pracy na podstawie stałej umowy o pracę.

Chętnie na podstawie umowy o pracę tymczasową pracują ci, którzy chcą dorobić albo mogą pracować tylko w nietypowych godzinach (na przykład studenci). Część pracowników tymczasowych traktuje zatrudnienie tymczasowe jako sposób na budowanie swoich kompetencji zawodowych, które wykorzystać mogą u kolejnych pracodawców.

Obecnie, gdy pozyskanie wartościowych, sprawdzonych pracowników jest nie lada wyzwaniem dla firm, te traktują często pracowników tymczasowych jak osoby przebywające na okresie próbnym. Gdy pracodawca przekona się, że pracownik wykonuje swoje zadania zgodnie z oczekiwaniami, często nie chce czekać do zakończenia umowy o pracę tymczasową i oferuje standardową umowę – wszystko po to, by zatrzymać obiecującego pracownika u siebie.

Charakterystyka umowy o pracę tymczasową

Wielu pracowników nie ma świadomości, że umowa o pracę tymczasową to rodzaj umowy o pracę ze wszystkimi tego konsekwencjami. Pracownik zatrudniony na podstawie takiej umowy nabywa nie tylko prawa do urlopu, ale również „zbiera” miesiące i lata stażu pracy potrzebne do nabycia świadczeń emerytalnych.

Pracodawca z kolei musi płacić za pracownika zatrudnionego tymczasowo wszystkie składki tak, jak za pracownika zatrudnionego na pełen etat. Co więcej – umowa o pracę tymczasową również posiada stosowny okres wypowiedzenia i nie można być rozwiązana natychmiast (poza przypadkami, kiedy naruszono poważnie regulamin pracy). Gdy umowa o pracę tymczasową przewiduje współpracę dłuższą niż dwa tygodnie, pracownikowi przysługuje tygodniowe wypowiedzenie.

Niezwykle istotne przy umowie o pracę tymczasową jest zachowanie jej faktycznej okresowości. Oznacza to, że pracownik nie może wiecznie wykonywać zadań na podstawie takiej umowy. Przepisy ustawy mówią jasno – agencja pracy tymczasowej może kierować pracownika do pracy u jednego pracodawcy na okres nie dłuższy niż 1,5 roku w okresie obejmującym 3 kolejne lata.

Artykuł powstał przy współpracy merytorycznej z https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-poznaniu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here