Altany ogrodowe - jak wybrać odpowiednią dla Twojej rodziny?

Altanki drewniane to bardzo popularne budowle w przestrzeni publicznej – chętnie stawiają je między innymi właściciele punktów gastronomicznych, spotykamy je także w parkach i skwerach. Szybko altany ogrodowe zostały zaadaptowane przez posiadaczy domków jednorodzinnych. W przydomowej przestrzeni, takie zacienione miejsce do odpoczywania, jedzenia posiłków czy zabawy z dziećmi to nieoceniona zaleta. Zastanawiasz się ile kosztuje budowa altany ogrodowej, chcesz poznać ich cechy oraz sposób montażu? Stworzyliśmy dla Ciebie mini poradnik zakupowy – zapraszamy!

Altana ogrodowa murowana czy drewniana?

Z czego zbudować altankę ogrodową? Oto krótkie porównanie typowych materiałów do ich budowy.

Altana drewniana:

  • tańszy i bardziej dostępny materiał do budowy altany ogrodowej
  • gotowe modele w sklepach internetowych i sieciach marketów
  • samodzielny, szybki i bezproblemowy montaż
  • wymagają impregnacji i sezonowych napraw
  • podatne na czynniki atmosferyczne (silne wiatry, skrajne mrozy)

Altana murowana:

  • drogi materiał, altana ogrodowa projektowana i robiona na zamówienie
  • bardzo duża trwałość, niskie koszty utrzymania
  • wysoka odporność
  • kosztowny i trudny montaż

Podsumowując, altany drewniane to budowle proste w swojej konstrukcji, zwykle dostarczane w formie modułów do samodzielnego montażu. Niestety, równa się to często z niewyszukaną formą, prostą koncepcją i estetyką. Altany ogrodowe z kamienia wykonywane są raczej na zamówienie przez wyspecjalizowane firmy – projekt jest indywidualny, a wykonanie zgodnie z naszymi preferencjami. Niestety, cena altanki ogrodowej z kamienia jest kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższa od ceny altanki drewnianej.

altana poszerzona

altana romantica

Fot. Producent altan ogrodowych Bdburchex.com.pl

Można więc uznać kamień jako materiał bardziej kosztowny, trudniejszy w montażu, ale tańszy w utrzymaniu i zdecydowanie trwalszy. Altany ogrodowe drewniane zaś to ich odwrotność, można je praktycznie wszędzie kupić, samodzielnie dowieźć i zamontować, są atrakcyjne cenowo, ale ich trwałość jest ograniczona, wymagają okresowej impregnacji i niestety, nie powalają designem (przynajmniej te fabryczne, najbardziej powszechne modele).

Altanka ogrodowa – kształty i wymiary

Typowe kształty altany drewnianej to: prostokąt, kwadrat, koło, sześciokąt, ośmiokąt itd. Powierzchnia altany ogrodowej drewnianej z myślą o rodzinie powinna być nie mniejsza niż 8 m. kw. Przestrzeń użytkową należy precyzyjnie określić – wiedza ta przyda się choćby przy planowaniu mebli ogrodowych do wnętrza drewnianej altanki. Ceny mebli są bardzo różne, wiele zależy od materiału, najtańsze są oczywiście meble plastikowe, następnie wykonane z rodzimych gatunków drewna meble ogrodowe, najdroższe wydają się zaś meble rattanowe, szalenie modne w ostatnich sezonach.

Jak zbudować altanę ogrodową – kilka wskazówek przed podjęciem decyzji o zakupie!

Jak już wspominaliśmy, cena altany ogrodowej nie uwzględnia montażu u klienta. Produkt ten kupujemy, podobnie jak meble do mieszkania, w formie paczek do samodzielnego składania. Elementy są ponumerowane i opisane w instrukcji montażu. Do zestawu altany ogrodowej drewnianej producenci dołączają dodatkowo zestaw okucia, by połączyć wszystkie elementy.

Niektóre altany są wbijane bezpośrednio w ziemię, nie wymagają fundamentowania – są to małe altany do 10 m kw. powierzchni. Większe altanki z drewna muszą mieć co najmniej kotwienie, a obiekty powyżej 35 m kw. powierzchni zazwyczaj także solidniejsze posadowienie. Najwięcej trudności sprawia więźba dachowa. Warto jest mieć u boku kilka par rąk gotowych do pomocy i kogoś obytego w budowlance. Z narzędzi przyda się łopata, wkrętarka, być może też gwoździarka, proste narzędzia do docinania – nic nadzwyczajnego.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here